دوشنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۱۶:۳۲
TOP ARTICLE

۵ گرایش کارآفرینی

نوشته شده توسط مهدیه مجیدی  در تیم تحریریه
اشتراک‌گذاری

 

 

 

تصور ایجاد یک کسب و کار تاثیر گذار مانند اپل یا آمازون ممکن است عاشقانه باشد اما اگر ریسک گریز هستید این که سرمایه و خودتان را در این شرایط قرار دهید چالش برانگیز خواهد بود.

رئیس خود بودن میتواند نیروی محرکه کارآفرینی باشد. اما انتخاب فعالیتی که باید انجام دهید و چگونگی شروع آن میتواند دلهره آور باشد. اکثر کسب و کارها زمانی شکست میخورند که نیاز کافی به محصول یا خدمات ارائه شده وجود نداشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از ترک شغل روزانه خود و انجام فعالیت جدید تحقیقات خود را انجام داده و همچنین نسبت به نوع روحیهی کارآفرینی خود آگاه باشید.

بررسی آمارها در ایالات متحده نشان داده که ۱۶ درصد از نیروی کار، کارآفرین هستند که این درصد در طول همه‌گیری به ۲۹ درصد افزایش داشته که ۴۰ درصد از این آمار را زنان شامل می‌شوند.

در این مقاله به ۵ دسته کلی از کارآفرینی اشاره می‌کنیم:

۱. کارآفرینان اجتماعی

کارآفرینان اجتماعی افرادی هستند که از نظر اجتماعی آگاه هستند و کسب و کارهایی ایجاد می‌کنند که به مسائل اجتماعی یا زیست محیطی یا سایر ارزش‌ها با هدف بهبود منافع جهانی می‌پردازند. این دسته از افراد اغلب مشاغل غیر انتفاعی که مبتنی بر ماموریت هستند را راه اندازی می‌کنند.

۲. کارآفرینان استارتاپی

افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، شکافی که در بازار هست را پیدا می‌کنند و برای حل آن فعالیت می‌کنند که اغلب به قصد بر هم زدن هنجارهاست.

۳. صاحبان مشاغل کوچک

این افراد از طریق کسب و کار خود برای امرار معاش خانوادهشان برنامه‌ریزی می‌کنند. بیشتر این کارآفرینان کسب و کارهای کوچکی مانند سالن ناخن و خشکشویی تاسیس می‌کنند. این کسب و کارها برای رشد آهسته در طول زمان تاسیس شده‌اند. افراد این دسته بسیار ریسک‌گریز هستند

۴. کارآفرینان تجاری بزرگ

این افراد مدل کسب و کار خود را برای ایجاد یک امپراطوری بزرگ گسترش می‌دهند که بسیاری از آنها منابع مورد نیاز را از سرمایه خارجی دریافت می‌کنند. استیو جابز، بیل گیتس نمونه‌هایی از این نوع کار آفرینان هستند. کارآفرینان تجاری بزرگ در فعالیت‌های خود بر سود متمرکز هستند.

۵. کارآفرینان نوآور

این دسته، مشکلات را به صورت خلاق حل می‌کنند که این مسئله باعث ورود محصولات یا ایده‌های جدید به بازار می‌شود. کارآفرینان نوآور چشم اندازی از چگونگی تاثیرگذاری ایده‌هایشان دارند به همین منظور از آنها به عنوان اخلال‌گر شناخته می‌شوند.

درک این که شما چه نوع کارآفرینی هستید ریشه در انگیزه‌های واقعی شما و همچنین ارزش‌های اصلی شما دارد که به شما کمک می‌کند تا نسبت به جایگاه خود آگاه شوید.


مهدیه مجیدی   — کارشناس ارتباطات
کشف دنیا و ارتباط با آدم‌های‌ جدید همیشه برای من جز جذاب‌ترین چالش‌ها بوده و معتقدم کلمه‌ها اولین دریچه برای این کشف هستند که من با استفاده و اشتراک گذاشتنشون حس سرزندگی رو به خودم هدیه میدم.

در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.