پنجشنبه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۱۶:۳۲

۱۱ روند فناوری کسب و کارهای کوچک در سال ۲۰۲۳

نوشته شده توسط سلماز افتخاری  در تیم تحریریه
اشتراک‌گذاری

 

 
forbes.com

 

صاحبان مشاغل، مدیران فناوری اطلاعات و مدیران باید روندهای فناوری در سراسر بخش کسب و کار کوچکشان را درک کنند و بیاموزند که چگونه این روندهای فناوری ممکن است بر تجارت پیش رویشان در سال ۲۰۲۳ تأثیر بگذارد.

به عنوان یک کارآفرین یا صاحب کسب و کار کوچک، شاید در خط مقدم توسعه فناوری نباشید اما فناوری همچنان نقشی حیاتی در رشد و کارایی کسب و کار شما دارد. با توجه به تغییرات زیاد در سال گذشته، روندهای فناوری کسب و کارهای کوچک در طول سال ۲۰۲۳ اهمیت بیشتری پیدا خواهند کرد.

در حالی که زیرساخت‌های جدیدی مانند ۵G همچنان مورد توجه قرار می‌گیرد، بازارهای تثبیت شده مانند نرم‌افزار نظارت بر کارمندان با محوریت دور کاری نیز تأثیر بیشتری بر مشاغل کوچک خواهند داشت.

تقریبا سه سال پس از معرفی اولین قرنطینه‌های COVID-۱۹، شرکت‌ها در سراسر جهان هنوز در تلاش برای ایجاد یک وضعیت عادی هستند. در این میان فناوری می‌تواند نقش مهمی در ایجاد تعادل مجدد، بازسازی و تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط داشته باشد.

۱۱ روند فناوری که مشاغل باید در سال ۲۰۲۳ تماشا کنند

از بسیاری جهات، امسال روندهای بیشتری نسبت به ابتدای همه گیری COVID-۱۹ در معرض دید قرار گرفته است. با این حال، با شروع به ثمر نشستن سرمایه‌گذاری‌ها در این روندها، سرعت پذیرش بسیاری از آن‌ها زیر سریع‌تر می‌شود.

۱. هوش مصنوعی فراگیرتر خواهد شد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای سال‌ها موضوع داغ فناوری بوده‌اند. به عنوان مثال، NVIDIA دریافت که استقرار هوش مصنوعی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی ۹۸ درصد از موارد سرقت، کلاهبرداری یا خطای انسانی را شناسایی می‌کند که منجر به بازگشت سریع سرمایه‌گذاری می‌شود. با در نظر گرفتن بازگشت سرمایه، IBM دریافت که ۳۵ درصد از شرکت‌ها در حال حاضر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند و ۴۲ درصد دیگر موارد استفاده از هوش مصنوعی را در دست بررسی دارند.

این می‌تواند به معنای طیف گسترده‌ای از سناریوهای اجرایی در سال جاری باشد، مانند دستیارهای صوتی، تجربیات شخصی مشتری و خدمات چتبات در تجارت‌های الکترونیک. در واقع، روندهای تجاری هوش مصنوعی در حال حاضر شامل هوش مصنوعی بیشتر در امنیت سایبری، سیستم‌های CRM و تحقیقات بازار می‌شود.

مردیت اشمیت، معاون اجرایی و مدیر کل کسب‌وکارهای کوچک و ملزومات در Salesforce، می‌گوید که اگرچه هوش مصنوعی ممکن است چیزی شبیه به موضوعی باشد که فقط شرکت‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند اما به طور گسترده‌تری توسط کسب‌وکارهای کوچک پذیرفته می‌شود.

اشمیت گفت: «هوش مصنوعی به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند تا با به حداکثر رساندن زمان و خودکار کردن کارهای دستی، تجربیات شخصی‌سازی‌شده‌تری را به مشتریان خود ارائه دهند. همانطور که تحقیقات نشان داده است، اگر تقریبا یک چهارم از روز خود را صرف کارهای دستی مانند وارد کردن داده‌ها می‌کنید، هوش مصنوعی و اتوماسیون می‌توانند دارایی بزرگی باشند.

۲. گستره ۵G افزایش خواهد یافت.

پیامدهای تجاری ۵G قابل توجه است. پذیرش فناوری ۵G در سال ۲۰۱۹ آغاز شد اما شیوع کوید-۱۹ به طور قابل توجهی عرضه داخلی و بین المللی را به تاخیر انداخت. با این حال، مزایای استفاده از نسل پنجم از قابلیت‌های سلولی شامل سرعت انتقال داده بسیار سریع‌تر از شبکه‌های ۴G است و وعده تأخیر بسیار کم یا بدون تاخیر در انتقال داده را می‌دهد.

حذف مؤثر تأخیر، گامی مهم به جلو در توسعه اینترنت اشیا (IoT) خواهد بود، زیرا شبکه‌های ۵G نسبت به ۴G یا وای‌فای توانایی بیشتری در پشتیبانی از هجوم دستگاه‌های هوشمند متصل به هم دارند. با افزایش سرعت اینترنت اشیاء، فرصت‌های شغلی بیشتری در اینترنت اشیا برای متخصصان فناوری اطلاعات را شکل خواهد داد. به عنوان مثال، اریکسون موبایل تخمین می‌زند که تعداد دستگاه‌های اینترنت اشیا با استفاده از اتصالات ۵G سلولی از پایان سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۸ تقریبا دو برابر خواهد شد.

۳. پذیرش نرم افزار نظارت بر کارمندان برای تیم‌های ترکیبی ادامه خواهد داشت.

تیم‌های ترکیبی نشان داده‌اند که پایدار خواهند بود، به این معنی که نرم افزار نظارت بر کارمندان نیز باید توسعه یابند. اگرچه بسیاری از کسب‌وکارها قبلا این ابزارها را به کار گرفته‌اند، انتظار می‌رود که این روند همچنان رو به رشد باشد.

ریانون استیپلز، مدیر ارشد بازاریابی سابق، گفت: تغییر به سمت کار از راه دور، کسب‌وکارها را از نظر بهره‌وری، تعامل، فرهنگ، ارتباطات دوطرفه و توسعه کارکنان تغییر داده است و نیاز به فناوری مؤثر برای کمک به حل این چالش‌ها را برجسته کرده است. به این ترتیب، سیستم‌های اطلاعاتی HR متمرکز تبدیل به ماموریت حیاتی شده‌اند.

تقاضا برای نرم افزار نظارت بر کارمندان از زمان شروع همه گیری و تغییر گسترده، «کار از خانه» به روند صعودی خود ادامه داده است. طبق تحقیقات Top۱۰VPN، تقاضای جهانی برای چنین نرم‌افزاری از مارس ۲۰۲۰ تا سپتامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۵۸ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این روندها در سال ۲۰۲۳ معکوس یا کند شده باشد.

۴. آنبردینگ از راه دور همچنان ترجیح داده خواهد شد.

با استقبال بیشتر کسب‌وکارها از مدل کار ترکیبی (و صرفه‌جویی‌های بالقوه ناشی از کاهش فضای اداری و آزاد کردن زمان رفت‌وآمد کارکنان برای کارهای اضافی)، تعریف فعالیت‌ها، بیشتر به فناوری تکیه خواهند کرد تا فرآیند آنبردینگ موفقیت‌آمیز ورود به کارمندان از راه دور را انجام دهند.

ورود به یک سازمان برای استخدام کارمندان جدید ضروری است زیرا آنها را با مسئولیت‌های خود و فرهنگ شرکت آشنا می‌کنید. بدون توانایی اتصال حضوری، چه به دلیل بیماری همه گیر و چه به دلیل موقعیت مکانی آنها، شرکت‌ها به نرم افزارها برای آنبردینگ روی می‌آورند.

استیپلز گفت: «فناوری که تضمین می‌کند هر مرحله از تجربه آنبردینگ به طور حرفه‌ای برنامه‌ریزی و هماهنگ شده است، به شرکت‌ها کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که اعضای تیم جدیدشان احساس خوش‌آمدگویی می‌کنند. شرکت‌ها بیشتر روی فناوری سرمایه‌گذاری خواهند کرد که به مردم کمک می‌کند بفهمند چه کسی در شرکت چه هویتی دارد و چگونه باید با سایر بخش‌های کسب و کار، ارتباط بگیرد.

۵. خرید خرده فروشی با کمک فناوری گسترش خواهد یافت.

در تلاشی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش سودآوری، خرده‌فروشان بزرگ به گسترش خرید تلفن همراه و رسانه‌های اجتماعی برای ایجاد یک تجربه خرید بدون تماس فیزیکی، سرعت بخشیده‌اند.

پرداخت‌های موبایلی رشد کرده و شامل کدهای QR، پایانه‌های موبایل و کیف پول‌های موبایل می‌شود. خریداران به طور فزاینده‌ای با این روش‌ها برای خرید و پرداخت راحت هستند و آنها را به سرمایه گذاری مناسب برای مشاغل کوچک با کارکنان محدود تبدیل می‌کند.

پرداخت‌های تلفن همراه در گذشته روش خوبی بوده که باعث می‌شد خریداران در فروشگاه‌های شلوغ از صف‌های طولانی تسویه‌حساب اجتناب کنند اما اکنون … آنها تقریبا یک نیاز پایه برای اکثر خرده فروشان هستند.

۶. سوپراپ‌ها به عنوان نسل بعدی نرم افزارهای تجاری ظهور خواهند کرد.

گارتنر پیش‌بینی می‌کند که سال ۲۰۲۳ آغاز توسعه گسترده و استفاده از آن چیزی است که آن را SuperApp می‌نامد. این برنامه‌ها امکان ترکیب و یکپارچه سازی سرویس‌های برنامه متفاوت را در یک رابط کاربری آسان فراهم می‌کنند. کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند از استفاده از این برنامه‌ها برای ساده‌سازی بهتر عملیات برای کارمندان و فروشندگان سود ببرند.

علاوه بر این، ما شاهد افزایش پذیرش ادغام نرم افزارهای شخص ثالث هستیم. امروزه، یک شرکت ممکن است از Slack برای اتصال تیم‌ها، Outlook برای ارسال اسناد مهم، Salesforce برای مدیریت مشتریان، Monday برای برنامه‌ریزی پروژه‌ها و Google Drive برای ذخیره اطلاعات شرکت استفاده کند. سیلوهای داده تهدید مهمی هستند که یکپارچه سازی به کاهش و به حداقل رساندن آن کمک می‌کند.

روی مان، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران Monday گفت: «اتصال یک نرم افزار برای کار با نرم افزارهای دیگر، سخت است. اما به زودی پیشرفتی در پلتفرم‌های یکپارچه‌سازی حاصل خواهد شد که به هر نرم‌افزاری اجازه می‌دهد به خوبی با هر نرم‌افزار دیگری ارتباط برقرار کند.»

او پیش‌بینی می‌کند که چنین اتصالاتی چندین پلتفرم را به هم پیوند می‌دهند و امکان ارتباط یکپارچه را فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، ااگر اطلاعات مشتری در یک پلتفرم تنظیم شود، به طور همزمان در سراسر پلتفرم‌ها تغییر می‌کند. این یکپارچه سازی باعث صرفه جویی در وقت مشاغل می‌شود.

۷. تمرکز بیشتر بر امنیت سایبری خواهد بود.

تغییر به شیوه‌های کاری جدید، اشکال جدیدی از کلاهبرداری را ایجاد کرده است، بدافزارهایی که در پاسخ به ارتباطات مجازی بیشتر و افزایش استفاده داخلی از سخت‌افزار محل کار تکامل می‌یابند.

با این حال، این احساس خطر به کسب و کارها سرازیر نشده است. طبق تحقیقات BullGuard، تقریبا ۶۰ درصد از مشاغل کوچک فکر می‌کنند بعید است که هدف حمله سایبری قرار گیرند. با این حال، شرکت امنیت سایبری Check Point دریافته که حملات سایبری جهانی در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ نزدیک ۲۸ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ بوده است. سال به سال، آمریکای شمالی شاهد افزایش ۴۷ درصدی در حجم کل حملات بوده است. کسب‌وکارهای کوچک نیز از حملات سایبری مصون نیستند، زیرا شرکت امنیت ابری Barracuda دریافته است که کسب‌وکارهای کوچک سه برابر بیشتر از کسب‌وکارهای بزرگ سازمانی در معرض حملات فیشینگ قرار دارند.

جیم لیپی، مدیر عامل SaaS Alerts، گفت که SMB‌ها باید امنیت را از دریچه کسب و کارهای سازمانی مشاهده کنند.

شرکت‌های کوچک و متوسط، مانند همتایان شرکت‌های بزرگ خود، راه‌حل‌های جامع پشتیبان‌گیری و بازیابی فاجعه‌ای را برای محافظت از خود قفل خواهند کرد و همچنین برنامه‌های استاندارد جدیدی برای مسدود کردن و مقابله با بازی ایجاد می‌کنند تا تجارت را ایمن‌تر نگه دارند.

۸. تمرکز زیادی روی کلان داده‌ها خواهیم دید.

علیرغم ترس از رکود، به نظر می‌رسد رهبران کسب و کار آماده هستند تا به سرمایه گذاری در فناوری‌ها با بازگشت سرمایه اثبات شده ادامه دهند. بر اساس گزارش رهبری دیجیتال Nash Squared که بیش از ۱۸۰۰ رهبر دیجیتال را مورد بررسی قرار داد، دو سوم از پاسخ دهندگان مورد بررسی معتقدند که کلان داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها در سال آینده مزیت رقابتی ایجاد خواهند کرد.

۶۴ درصد کامل از افراد مورد بررسی، معتقد بودند که استفاده از داده‌های بزرگ به شرکت‌های آنها مزیت رقابتی در این زمینه می‌دهد. تقریبا یک چهارم از پاسخ دهندگان نیز درآمد واقعی از استفاده خود از داده‌ها را مشاهده کردند. با ادامه توسعه فناوری‌ها و تکنیک‌های کلان داده، کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند به استفاده از بهترین شیوه‌ها و دانش بیشتر برای بهبود موقعیت خود در بازار کمک کنند.

۹. مشاغل تاکید بیشتری بر اتوماسیون خواهند داشت.

اتوماسیون برای مدت طولانی در محافل کسب و کار کوچک به عنوان یک کلمه کلیدی مطرح بوده است، اما Omri Traub، بنیانگذار Popcart، می‌گوید که صاحبان مشاغل اکنون به طور جدی به اتوماسیون محل کار به عنوان راهی برای صرفه جویی در هزینه و پوشش مناطق مشکل دار نگاه می‌کنند.

تراب اضافه کرده است‌ که با ادامه کمبود کارگران در حوزه‌های انتخابی، سرمایه گذاری‌های اتوماسیون همچنان افزایش خواهد یافت. مثال‌هایی برای کسب‌وکارهای کوچک شامل اتوماسیون قیمت‌گذاری آنلاین برای متعادل کردن سودآوری و رشد درآمد و همچنین سیستم‌های مدیریت موجودی برای اطمینان از موجودی کامل موجودی است.

تراب معتقد است «موج جدیدی از شرکت‌ها» وجود خواهند داشت که به دنبال ایجاد این راه حل‌های خودکار هستند. با ارائه این سرویس، شرکت‌های متعددی از Cloud استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که اتوماسیون‌ها به تکامل می‌رسند.

بسته به اینکه شرایط اقتصادی سال ۲۰۲۳ چگونه پیش می‌رود، اتوماسیون ممکن است با بادهای مخالف روبرو شود. شرکت تحقیقاتی و مشاوره Forrester پیش بینی می‌کند که اتوماسیون مبتنی بر داده در سراسر سال ۲۰۲۳ همچنان موضوعی داغ خواهند بود. با این حال، کمبود مهارت ممکن است برخی از اشکال دیگر پذیرش اتوماسیون را با تاخیر مواجه کند. با این حال، برای کسب‌وکارهایی که مجموعه مهارت‌های مناسبی دارند، اتوماسیون به سودآوری خودش ادامه خواهد داد.

۱۰. اینفلوئنسر مارکتینگ محبوب و محدود باقی خواهد ماند.

به نظر می‌رسد بازاریابی اینفلوئنسر برای رشد قوی و مستمر آماده است. تیم تحقیقاتی Statista پیش‌بینی می‌کند که ارزش صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ در سال ۲۰۲۵ به ۲۲٫۲ میلیارد دلار خواهد رسید که از ۹٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. این رشد با تغییر در عادات خرید مصرف‌کننده، به ویژه در میان خریداران Gen Z، که به طور فزاینده‌ای از برنامه‌هایی مانند TikTok برای کشف و جستجو استفاده می‌کنند، تقویت می‌شود.

اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی شخصی‌شده در حال تبدیل شدن به راه‌های مناسب برای ارتباط با مشتریان و نمایش محصولات هستند. دوران افزایش فروش از طریق تبلیغات چاپی سنتی گذشته است. امروزه، یک کسب و کار باید یک برنامه بازاریابی پویا و استراتژیک داشته باشد که به طور فزاینده‌ای به معنای کار با اینفلوئنسرها است.

الکس شوارتز، مدیر عامل FundKite، گفت: «مصرف‌کنندگان در تبلیغات خود اعتماد بیشتری می‌خواهند و اغلب به صورت توصیه‌ای از سوی شخصی که به آنها اعتماد دارند، دریافتش می‌کنند؛ مانند یک رهبر عقیده.»

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به شما کمک کند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و جایگاهی در صنعت خود ایجاد کنید. کار با اینفلوئنسرهای واقعی (برخلاف کلاهبرداری‌های تقلب در اینفلوئنسر مارکتینگ) به معنای درک نیازهای کسب و کار شما و انجام تحقیقات خود در مورد افرادی است که در صنعت‌تان تأثیرگذار هستند.

۱۱. تبلیغات رسانه‌های اجتماعی به رشد خود ادامه خواهد داد.

کسب‌وکارهای کوچک در سال ۲۰۲۳ به تبلیغات رسانه‌های اجتماعی ادامه می‌دهند. طبق گزارش آینده بازاریابی اجتماعی از Hootsuite، ۸۳ درصد از بازاریابان حداقل نسبت به بازگشت سرمایه (ROI) برای تبلیغات رسانه‌های اجتماعی اطمینان داشتند. این در مقایسه با ۶۸ درصد از بازاریابان در سال قبل افزایش داشت، نشان می‌دهد که تبلیغات رسانه‌های اجتماعی ارزش افزوده مستمر و نشان‌داده‌شده در صورت انجام صحیح می‌تواند به کسب‌وکار اضافه کند.

مت روزنبرگ، رئیس بخش ارتباطات هلبیز گفت: «با شروع کسب و کارهای بیشتر، تبلیغات اجتماعی به عنوان یک روش مقرون به صرفه و کارآمد برای هدف قرار دادن مخاطبان خاص، به رشد خود ادامه خواهد داد. توانایی ایجاد محتوای منحصربه‌فرد و متمایز که مشتریان را از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی درگیر می‌کند، در چشم‌انداز دیجیتال رو به رشد امروزی بسیار مهم است.»

این روند نتیجه می‌دهد. به گفته روزنبرگ، سه چهارم مصرف کنندگان آمریکایی محصولی را خریداری کرده‌اند که در پست رسانه‌های اجتماعی یک برند دیده‌اند. اگر در حال حاضر در رسانه‌های اجتماعی فعال نیستید، زمان آن رسیده است که برند خود را به نمایش بگذارید.

منتظر آینده فناوری هستیم

روندهای فناوری بر اساس عوامل متعددی از جمله وضعیت اقتصادی، در دسترس بودن نیروی کار ماهر و پاسخ کاربران به استقرار فناوری‌ها، می‌توانند به سرعت تغییر کنند. وضعیت‌های سیاسی و اجتماعی در ایران نیز خود موضوعی متفاوت است. با در نظر گرفتن این مهم، توجه داشته باشید که فناوری‌های ذکر شده باز هم احتمالا در طول سال و در سال‌های آینده بر اساس پذیرش فزاینده، بازگشت سرمایه و رفتار مصرف کننده به رشد خود ادامه خواهند داد. در حالی که بیشتر گرایش‌های فناوری توسط سازمان‌های بزرگ‌تر و تفکرات ساختاری هدایت می‌شوند، کسب‌وکارهای کوچک می‌توانند با فراگیرتر شدن فناوری و در نهایت ارزان‌تر شدن پیاده‌سازی آن سود ببرند.


سلماز افتخاری   — کارشناس ارشد کسب و کار
من مسیرهایی که کسب و کارها در حال طی کردن هستند را پوشش می‌دهم تا برای کارآفرینان جوان،‌ الگویی قابل دسترس باشد.

در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.