دوشنبه, ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۱۶:۴۵

سه نکته برای توسعه فردی و حرفه‌ای

نوشته شده توسط مهدیه مجیدی  در تیم تحریریه  | منتخب سردبیر
اشتراک‌گذاری

 

 

 

رشد، موضوعی حیاتی در تمامی ابعاد انسان‌هاست. چرا که رشد در ذات تمامی جهان هستی وجود دارد و اگر قرار باشد، رشدیافتگی ما متوقف باشد، به این معنی خواهد بود که خود را از جهان اطرافمان، جدا کرده‌ایم.

تمامی افراد می‌خواهند برای پیشرفت و ارتقای جایگاه بعدی خود توسعه پیدا کنند. این پیشرفت حتی می‌تواند مدیریت یا رهبری تیم یک باشد. صرف نظر از ارتقای جایگاه، این پیشرفت برای فرد نیز ضروری است. قبل از هرچیز باید بدانیم هدف اصلی توسعه این است که افراد بتوانند از نظر شخصی و حرفه‌ای به صورت متقارن پیشرفت کنند تا امکان بروز ظرفیت‌ها، بوجود آید. درواقع این توسعه، بدون توجه به رشته‌ی کاری و یا تحصیلی افراد و در مورد پتانسیل‌های انسانی آن‌هاست.

زمانی که افراد به کمبودهای خود آگاهی داشته باشند، آمادگی بیشتری برای توسعه‌ی خودشان پیدا می‌کنند و بسیار مهم است که باور کنیم رشد برای توسعه فردی که قرار است پیشرفت کند ضروری است. توسعه، یک فرآیند متمرکز است نه صرفا فقط یک نتیجه مطلوب، همان طور که تاکید می‌کنیم چگونه رهبر، کارمند و مدیر بهتری باشیم، باید به تصویری که دوستش هم داریم، تبدیل شویم. فرآیند توسعه ممکن است فورا قابل مشاهده نباشد اما در طول زمان قابل مشاهده و تصدیق خواهد بود. درواقع کسانی که بر پیشرفت شخصی خود تمرکز می‌کنند کسانی هستند که موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای را در زندگی خود تجربه خواهند کرد.

سه نکته وجود دارد که می‌تواند به توسعه شما کمک کند که به آنها می‌پردازیم:

۱. دیدگاه خود را پیدا کنید و آن را تغییر دهید.

زمانی که مرتکب اشتباهی می‌شویم، چگونه کاری که انجام داده‌ایم را بررسی می‌کنیم؟ آیا خودمان را نادیده میگیریم و به خودمان می‌گوییم که نمی‌توانیم «درست انجام دهیم» و تسلیم می‌شویم؟ یا موقعیت را بررسی می‌کنیم و سعی می‌کنیم تا راه حلی پیدا کنیم؟

همان طور که هنگام رویارویی با مشکل یا موقعیتی که در آن قرار داریم به دنبال راه حل می‌گردیم، برای توسعه هم از ایده‌ها و نوآوری‌های جدیدی الهام می‌گیریم تا در مراحل بعد به موفقیت‌مان کمک کنند. احساس منحصر به فرد بودن، سریع بودن و اقدام قاطع از مواردی است که باید همیشه در دیدگاه ما وجود داشته باشد. این موارد باعث می‌شود رویکرد خود را تغییر داده و آمادگی لازم را برای شرایط پیش‌بینی نشده بدست آوریم که منجر به یادگیری مهارت‌های جدید و شروع سفر توسعه می‌شود.

۲. حوزه‌هایی که نیاز به توسعه دارند را تعریف کنید.

شما با آگاهی از حوزه‌هایی که نیاز به بهبود دارند می‌توانید آنها را اولویت‌بندی کنید. این مرحله زمانی است که باید در برابر کمبود دانش خود متواضع و پذیرای نظرات دیگران که به پیشرفت شما کمک می‌کنند، باشید. زیرا با تمرکز بر این موارد می‌توانید حوزه‌ی مورد نظر خود را توسعه دهید و مهم‌تر از همه این است که شما باید بدانید نیازی نیست که کامل باشید، پیشرفت شخصی یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه در طول زمان با صبر و پشتکار رخ خواهد داد.

۳. آگاه باشید که چگونه پیشرفت را کم اهمیت جلوه ندهید.

هنگامی که شما در این مرحله از توسعه قرار دارید باید بیاموزید که چگونه از دیدگاه و دانش خود برای رسیدن به یک هدف استفاده کنید. درواقع باید پرسش‌هایی را مطرح کنید تا زمینه‌ای برای بینش جدید و ساختاری برای رشد شما باشد. پس از این به یاد داشته باشید توسعه به تنهایی یک پیشنهاد خوب برای تلاش کردن نیست. همه‌ی افراد برای یادگیری، رشد و ایجاد فرصت‌هایی که به آنها امکان موفقیت می‌دهند به توسعه نیاز دارند. انسان‌ها باید برروی خود سرمایه‌گذاری کنند زیرا توسعه به تحصیل، شغل، زندگی شخصی و عزت نفس هر فرد کمک می‌کند و منجر به رشد و سپس موفقیت می‌شود. توسعه کمک می‌کند تا از نقطه امن خود خارج شوید و با تغییر طرز فکرتان هدف خود را ارتقا دهید.

شما باید نظرات خود را به اشتراک بگذارید، نقاط قوت خود را نشان دهید و از هرکدام برای موفقیت خود استفاده کنید

تشویق کمک می‌کند تا در چالشهای مسیر توسعه به رشد خود ادامه دهید. شما باید یک قدم به عقب بردارید و زمانی را برای تامل و بررسی این که از نظر شخصی و حرفهای در چه نقطه‌ای بودید و الان کجا هستید بپردازید. زیرا با پیگیری فعالانه و شناسایی نقاط قوت و شایستگی‌هایتان، توسعه‌ی فعلی و آینده خود را می‌توانید کنترل کنید.


مهدیه مجیدی   — کارشناس ارتباطات
کشف دنیا و ارتباط با آدم‌های‌ جدید همیشه برای من جز جذاب‌ترین چالش‌ها بوده و معتقدم کلمه‌ها اولین دریچه برای این کشف هستند که من با استفاده و اشتراک گذاشتنشون حس سرزندگی رو به خودم هدیه میدم.

در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.