جمعه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۲ در ساعت ۱۲:۳۷

سیاست فناوری ایالات متحده در حال همگام سازی با نوآوری هوش مصنوعی!

نوشته شده توسط مهرشاد اصحابی
اشتراک‌گذاری

 

 

 

هوش مصنوعی نیاز به چارچوب گذاری برای استفاده مسئولانه و اخلاقی دارد و باید به این اطمینان برسیم که هوش مصنوعی به عنوان کمکی مثبت به پیشرفت اقتصاد و اجتماع حضور دارد.

با توجه به این که نوآوری در هوش مصنوعی از چرخه‌های خبری پیشی گرفته و توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، نیاز به چارچوب گذاری برای استفاده مسئولانه و اخلاقی از آن حس می‌شود و باید به این اطمینان برسیم که هوش مصنوعی به عنوان کمکی مثبت به پیشرفت اقتصاد و اجتماع کمک خواهد کرد. اتحادیه اروپا پیش از این برای وضع قوانین حول پیرامون هوش مصنوعی کارهایی را انجام داده است.

هم اکنون شاهد این موضوع هستیم که دولت ایالات متحده آمریکا گرد هم آمده‌اند تا که بتوانند یک چشم انداز واحد برای هوش مصنوعی ترسیم و توصیف نمایند. همان طور که می‌دانید انتشار ChatGPT توسط OpenAI در سال گذشته تخیل نوآوران فناوری، رهبران تجاری و عموم مردم را به خود جلب کرد و علاقه عموم را به هوش مصنوعی با افزایش بسیاری رو به رو شده است.

اما با تمام این اوصاف با توجه به تبدیل شدن هوش مصنوعی به یک جریان اصلی که یکی از این جریانات سیاسی می‌باشد؛ تاثیر آن بر حریم خصوصی به مراتب بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و نگرانی‌هایی را به وجود آورده است که هم اکنون بسیاری از افراد به دنبال راه کاری برای آن هستند. برای همین نیز در حال حاضر ایالات متحده آمریکا به دنبال راه حلی است که بتواند هوش مصنوعی را ترویج دهد و ایمنی شهروندان آمریکایی‌ را تقویت نماید.

با توجه به اطلاعاتی که هفته گذشته از کاخ سفید منتشر شد، دولت بایدن سه اقدام را برای ترویج نوآوری مسئولانه آمریکایی در هوش مصنوعی و حفاظت از حقوق و ایمنی مردم را شرح داد و این سه اقدام عبارتند از:

۱. سرمایه گذاری جدید برای تقویت تحقیق و توسعه هوش مصنوعی آمریکایی.

۲. ارزیابی عمومی سیستم‌های هوش مصنوعی مولد حال حاضر.

۳. سیاست‌هایی برای اطمینان از این که دولت آمریکا در کاهش خطرات هوش مصنوعی و استفاده از فرصت‌ها پیش قدم است.

با توجه به سرمایه گذاری‌های جدید صورت گرفته برای راه اندازی هفت موسسه تحقیقاتی ملی هوش مصنوعی در مقایسه با آنچه توسط شرکت‌های خصوصی جمع آوری شده است، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. البته جا دارد به این موضوع اشاره کنیم که این رخ داد از نظر جهت کاملا درست است. به عنوان مثال سرمایه گذاری که در حال حاضر کشور آمریکا بر روی هوش مصنوعی انجام داده است در مقایسه با سرمایه گذاری که کشور چین در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام داد بسیار ناچیز به شمار می‌رود.

در حال حاضر دولت باید مراکز هوش مصنوعی را در کنار موسساتی به مانند دانشگاه‌ها و شرکت‌ها قرار دهد و منابع مالی را در اختیار آنان قرار دهد تا که بتوانند فرصت‌های شغلی خوبی را با استفاده از قدرت هوش مصنوعی ایجاد کنند. همکاری میان مراکز هوش مصنوعی و مراکز عالی آموزشی، مانند کالج شوارتزمن به بهبود و پیشرفت تحقیقات کمک بسیاری کرده است. همچنین با مشارکت شرکت‌های بزرگ، این مراکز قادر خواهند بود هوش مصنوعی را در آن شرکت‌ها اقدام کنند و صرفه جویی در هزینه را برای آنان به ارمغان آورند.

آیا هوش مصنوعی به پیشرفت دانش آموزان نیز کمک خواهد کرد؟

علاوه بر مراکز دانشگاهی، این مراکز به آموزش نسل‌های بعدی یعنی دانش آموزان نیز کمک بسیاری خواهد کرد. با اتخاذ محدودیت‌های لازم برای هوش مصنوعی، دولت ایالات متحده آمریکا می‌تواند آینده را به خوبی ترسیم کند. به واسطه این کار در آینده همه افراد جامعه می‌توانند از فرصت‌های ایجاد شده آن استفاده کنند. از آنجایی که هوش مصنوعی بدون تعصب و قابل اعتماد است، برای استقرار در برنامه‌های کاربردی دنیای واقعی بسیار ضروری می‌باشد.

از این الگوریتم می‌توان در سیستم‌های بانکی نیز استفاده کرد، اما در صورتی که از هوش مصنوعی تنها برای گروه خاصی از جمعیت استفاده شود، ممکن است به صورت ناعادلانه وام‌ها را تنها به گروه خاصی از جامعه اهدا کند. این روند کاری می‌تواند نابرابری را به همراه داشته باشد. البته مسئله تنها یکی از مواردی است که باید به آن توجه داشت.

برای مبارزه با سوگیری هوش مصنوعی در حال حاضر دولت ایالات متحده آمریکا فرصت جدید را برای ارزیابی هوش مصنوعی اعلام کرده است. ارزیابی مدل یک ابتکار مشترک با برخی از بازیگران کلیدی در فضا، از جمله Anthropic، Google، Hugging Face، Microsoft، Nvidia، OpenAI و Stability AI است که از پلتفرم ارائه شده توسط Scale AI بهره می‌برد.

علاوه بر مواردی که به آنان اشاره کردیم، نحوه هماهنگی مدل‌ها با اصول و شیوه‌های طرز ریزی شده دولت بایدن برای منشور حقوق هوش مصنوعی و چارچوب مدیریت ریسک هوش مصنوعی راه اندازی شده است. این یک گام مثبت است که منجر به ارتباط مستقیم دولت با شرکت‌ها شده است. همانطور که سیستم‌های هوش مصنوعی مولد در حال قدرتمندتر شدن هستند، برای همه ذینفعان نیز ضروری است که پیگیر باشند.

از جمله این ذینفعان می‌توان به اپراتورها و سرمایه گذاران اشاره کرد. این مسئله کاملا قابل رویت است که هوش مصنوعی بسیار قدرتمند است، اما چالش‌هایی را نیز در ادامه راه خود دارد که از جمله آنان می‌توان به حفظ حریم خصوصی اشاره کرد.

هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به یک ابزار قدرتمند در ایالات متحده آمریکا است که در بسیاری از عرصه‌های این کشور حضور دارد و کمک شایانی را به این کشور کرده است. سرمایه گذاری بر روی هوش مصنوعی یکی از اقدامات بسیار خوبی است که ایالات متحده آمریکا انجام داده است و به واسطه آن توانسته ارتباط دولت و شرکت‌ها را به مراتب بیشتر کند. حال باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا هوش مصنوعی همچنان می‌تواند بدون نقص به کار خود ادامه دهد یا این که در ادامه با چالش‌هایی به مانند حفظ حریم خصوصی مواجه خواهد شد.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.