جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ در ساعت ۱۲:۰۶

سم آلتمن دیدگاه خوش بینانه خود را درباره هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت

نوشته شده توسط مهرشاد اصحابی
اشتراک‌گذاری

 

 

 

سم آلتمن مدیرعامل OpenAI طی چند روز گذشته به اروپا سفر کرد و با رئسای دولت‌ها و جوامع استارت آپی ملاقات‌ کرد تا در مورد مقررات هوش مصنوعی و ChatGPT با آنان صحبت کند.

سم آلتمن دیدگاه خوش بینانه خود را درباره هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت

سم آلتمن مدیرعامل OpenAI طی چند روز گذشته به اروپا سفر کرد و با رئسای دولت‌ها و جوامع استارت آپی ملاقات‌ کرد تا در مورد مقررات هوش مصنوعی و ChatGPT با آنان صحبت کند. سم آلتمن در آخرین حضور خود یک مصاحبه خبری در پاریس به سوالات کارآفرینان محلی پاسخ داد و نظرات خوش بینانه خود را در مورد هوش مصنوعی با آنان به اشتراک گذاشت.

چند روز پیش شاهد ملاقات امانوئل مکرون با سم آلتمن بودیم. در این ملاقات در ابتدا در مورد هوش مصنوعی و مقررات تعیین شده برای آن سخن به میان آمد و همان طور که انتظار می‌رفت، بیشتر بحث به هوش مصنوعی اختصاص داده شد. سم آلتمن در این مورد گفت که مکالمه صورت گرفته بسیار خوب و عالی پیش رفته است؛ علاوه بر این سم آلتمن اعلام کرد که در این ملاقات بیشتر در مورد چگونگی ایجاد تعادل بین حریم خصوصی و این فناوری بحث صورت گرفته است.

سم آلتمن توضیح داد که چرا مدام در حال سفر به کشورهای مختلف است و دلیل آن را خارج شدن این فناوری از حباب منطقه‌ای است. مدیر عامل شرکت OpenAI سپس در مورد دلیل هیجان زده بودنش در زمینه هوش مصنوعی را اعلام کرد. سم آلتمن بر این باور است که هوش مصنوعی زمینه‌های بسیاری را در بر گرفته است و پتانسیل بالایی را برای پیشرفت دارد. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند در زمینه آموزش نیز به بشریت کمک کند و ما به کمک هوش مصنوعی می‌توانیم یک تغییر عمده را در سرتاسر جهان شاهد باشیم.

البته سم آلتمن اشاره کرد که ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی قادر خواهند بود بهبود بسیاری را در زمینه مشاغل، از جمله نرم افزار به ارمغان آورند. در زمینه مقررات نیز، در رویکردی مشابه در دانشگاه کالج لندن، آلتمن اخطار داد که تطبیق بیش از حد با قوانین و مقررات می‌تواند منجر به خروج کامل OpenAI از قاره خواهد شد. آلتمن همچنین اضافه کرد که ما در حال برنامه ریزی هستیم و علاقه بسیار زیادی نیز به اروپا داریم و می‌خواهیم خدمات خود را در اروپا ارائه کنیم. اما در حال حاضر می‌خواهیم مطمئن شویم که از نظر فنی قادر به انجام این کار هستیم.

در جلسه پرسش و پاسخ، آلتمن به عنوان یک مثبت اندیش افراطی ظاهر شد و گفت پیشرفت‌های تکنولوژیکی بزرگی در راه خواهد بود، که مشکلات آب و هوایی را در آینده‌ای نزدیک حل خواهد کرد. به همین ترتیب، از حضار خواست که سوالات خود را از او بپرسند؛ اما در نهایت او بر این باور بود که مزیت‌های هوش مصنوعی بر معایب آن غالب است.

آلتمن اعلام کرد که در حال حاضر در گفت و گویی که صورت گرفت، حضار بیشتر بر روی جنبه منفی هوش مصنوعی تمرکز داشته‌اند. همچنین اعلام کرد که با توجه به استفاده بسیار زیادی که از این ابزارها در جامعه کنونی صورت می‌گیرد، تعادل حریم خصوصی و فناوری از بین رفته است. سم آلتمن بار دیگر خواستار یک چهارچوب نظارتی جهانی مشابه مقررات هسته‌ای شد، زیرا وجود یک شفافیت مقرراتی برای این حوزه بسیار ضروری است.

آینده OpenAI چه خواهد شد؟

نقشه راه بسیار ساده است، آلتمن گفت، که تیم در حال کار بر روی مدل‌های بهتر، هوشمندتر، ارزان‌تر و سریع‌تر است. همچنین لازم به ذکر است که موفقیت OpenAI نیز منجر به رقابت‌های بیشتری شده است. در حال حاضر شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی دیگری نیز هستند که در حال کار بر روی مدل‌های زبانی و به طور کلی هوش مصنوعی مولد هستند. اما آلتمن در مورد رقابت بسیار خوش بین است.

سم آلتمن گفت که رقابت مردم برای ساخت مدل‌های بهتر و پیشرفته‌تر بسیار عالی است. البته تا زمانی رقابت به ایمنی کار ما آسیبی وارد نسازد. رقابت باید در جهتی صورت گیرد که بتوانیم به واسطه آن سطح امنیت را ارتقا دهیم.

در حقیقت، یک مدل غالب وجود ندارد که بر بقیه آنان حکومت کند. برخی از مدل‌های موجود تخصصی‌تر خواهند شد و برخی دیگر از آنان خصوصی سازی خواهند شد. در حال حاضر تعداد بسیار زیادی مدل در دنیا وجود دارد و به نظر سم آلتمن ما در مسیری قرار داریم که یک توانمند سازی اساسی برای فناوری را شاهد خواهیم بود.

هوش مصنوعی ابزاری برای تقویت انسان

از بسیاری جهات، آلتمن هوش مصنوعی را ابزاری می‌داند که می‌تواند به عنوان اهرمی استفاده شود که چیزهای جدید را خلق کند. به عنوان مثال آلتمن معتقد است که هوش مصنوعی می‌توان توانایی‌های ما را ارتقا دهد و نوع تفکر ما را نسبت به مشکلاتی مشخص تغییر دهد و به نوعی هیچ خطری را برای اشتغال ایجاد نخواهد کرد.

سم آلتمن به این سوال که آیا هوش مصنوعی در آینده منجر به بیکاری انسان‌ها خواهد شد یا خیر، پاسخی داد که در آینده برخی از افراد را شاهد خواهیم بود که از کار دست خواهند کشید و به نظر من این عالی است. به نظر آلتمن این اتفاق طبیعی است و باید به آن احترام گذاشت و راه‌های زیادی برای یافتن معنی زندگی وجود دارد. اما من معتقدم که هیچگاه فناوری به عنوان یک مانع برای بازار کار نبوده است.

به عنوان مثال، آلتمن هنگام صحبت در مورد روزنامه نگاری گفت که هوش مصنوعی می‌تواند کمک بسیاری را به روزنامه نگاران کند تا که بتوانند کار خود را به بهترین وجه ممکن انجام دهند. به عنوان مثال هوش مصنوعی می‌تواند در یافتن اطلاعات به روزنامه نگاران کمک شایانی کند تا که زمان کمتری را صرف یافتن اطلاعات کنند. این مرحله از هوش مصنوعی هنوز با انسان سازگاری کامل را پیدا نکرده است، و برای سازگاری هوش مصنوعی و انسان به زمان نیاز خواهد بود. در آینده شاهد این موضوع خواهیم بود که مردم از هوش مصنوعی در جهات مختلف بهره خواهند برد.

سخن پایانی

همان طور که در این مطلب نیز به آن اشاره شد، هوش مصنوعی در حال گسترش هر چه بیشتر در جامعه کنونی می‌باشد. این فناوری تا به امروز کمک شایانی به بشریت کرده است و پتانسیل بالایی را برای پیشرفت دارد. البته جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که این فناوری مشکلاتی نیز دارد که از جمله آن می‌توان به مشکل حریم خصوصی اشاره کرد. حال در ادامه باید نظاره‌گر باشیم و ببینیم که قوانین و مقررات چه تاثیراتی را بر این حوزه خواهند داشت و آیا هوش مصنوعی همان قدر که سم آلتمن معتقد است، آینده‌ای خوش بینانه دارد یا خیر.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.