یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ در ساعت ۱۳:۰۹

هیچ کس AR یا VR را به خوبی انجام نداده است. آیا اپل می‌تواند؟

نوشته شده توسط مهرشاد اصحابی
اشتراک‌گذاری

 

 

 

چند روز پیش شرکت اپل اعلام کرد که به زودی هدست واقعیت افزوده یا ترکیبی مورد انتظار خود را در کنفرانس سالانه کالیفرنیا معرفی خواهد کرد. این پروژه سال‌هاست که مورد بررسی قرار گرفته است اما همواره با چالش‌ها و مشکلات بسیاری رو به رو بوده است

بخش اعظمی از پیشرفت یک محصول تبلیغات گسترده‌ای است که برای آن ارائه آن انجام خواهد شد. اما در مورد AR یا VR قضیه متفاوت بوده و پیش از این شاهد این موضوعی بوده‌ایم که شرکت‌های بزرگ قصد ارائه این محصول را داشته‌اند، اما موفق به این کار نشدند. البته لازم به ذکر است که دلیل عدم موفقیت آنان تلاش نکردن برای آن نبوده است و دلیل اصلی آن محدودیت‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد.

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک، زمانی کتابی را مطالعه کرد و به این نتیجه رسید که واقعیت مجازی آخرین وضعیت اجتناب ناپذیر برای تلاش انسان در حیطه سایبری به شمار می‌رود. زاکربرگ شیفته این ایده خود شد و برای همین نیز ابتدا Oculus VR را با سرمایه‌گذاری جمعی خریداری کرد، سپس در نهایت از پیش‌بینی‌های متعدد یک کتاب نام تمام فیس‌بوک را به نام متا تغییر داده و خبر یک جهان واقعیت مجازی را به مخاطبین خود اعلام کرد. مارک زاکربرگ به واسطه ارائه متا کوئست تعداد قابل توجهی از VR را به خود جذب کرد، اما این کار نیز سبب ایجاد تعادل مقایسه میان فیس بوک و اپل نخواهد شد.

از طرفی زمانی که اچ تی سی گوشی‌های هوشمند خود را در اختیار گوگل قرار داد، همه چیز را به شکل واقعیت مجازی عرضه کرد؛ اما این کار تبلیغ چندان خوبی برای این شرکت به شمار نرفت. سونی نیز با همین مشکل رو به رو شد و نتوانست توجهات را به خود جلب کند. اما در مورد اپل قضیه متفاوت است. اپل شرکتی است که برای اولین بار MP۳ و گوشی هوشمند را اختراع کرد. همچنین لازم به ذکر است که اپل هیچگاه چالش‌هایی به مانند دیده شدن را نداشته است و همیشه در مرکز توجه همگان قرار گرفته است.

هدست‌های VR و AR اصلا مشابه MP۳ یا گوشی‌های هوشمند قدیمی نیستند. مهم نیست که شرکت‌ها چه میزان هزینه برای ساخت آنان به کار گیرند و چه فناوری‌هایی را در آنان استفاده کنند؛ همیشه جواب مصرف کنندگان به هدست‌ها در اکثر موارد نه بوده است.

در حال حاضر فضای اینترنت پر از پست‌ها و مقالاتی است که اپل را در معرض خطر می‌دانند و بر این باورند که آیفون و اپل واچ این شرکت یک شکست بسیار بزرگ می‌باشد. اما این سخن بسیار احمقانه به نظر می‌رسد، زیرا در حال حاضر اپل بزرگترین شرکت در حوزه تولید موبایل می‌باشد. با این حال، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، بخش بسیار متفاوتی از فناوری است و اپل امروزی به معنای واقعی کلمه یک شرکت کاملا متفاوت از اپلی است که آیفون را معرفی کرد و یا حتی شرکتی که اپل واچ را برای ما به ارمغان آورد.

با تمام این سخنان باز هم انتظارات بسیاری برای راه اندازی وجود دارد، اما این محصول با آن چه که پیش از این از شرکت اپل شاهد بوده‌ایم کمی متفاوت است. حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا اپل موفق به ارائه VR و AR خواهد شد و کاری را صورت خواهد داد که سایر غول‌های تکنولوژی قادر به انجام آن نبوده‌اند یا خیر.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.