سه‌شنبه, ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ساعت ۱۰:۴۰

مایکروسافت دسترسی به هوش مصنوعی را برای عموم گسترش می‌دهد

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 

 

علی‌رغم این که به تازگی نگرانی‌های زیادی درباره هوش مصنوعی و سرعت زیاد پیشرفت آن‌ها به وجود آمده است، کمپانی مایکروسافت از گسترش دسترسی عموم مردم به ابزارهای هوش مصنوعی مولد خود خبر داد.

یوسف مهدی، معاون شرکت مایکروسافت اخیرا در وبلاگ خود گفته است: «ویژگی‌های تقویت‌شده در هوش مصنوعی موتور جستجوی بینگ و مرورگر اینترنتی Edge این شرکت، اکنون برای استفاده همه در دسترس می‌باشند.»

وی در ادامه گفت: «این بدان معناست که اکنون کاربران ساده‌تر از همیشه می‌توانند به قابلیت‌های جدید مرورگر Edge و موتور جستجوی بینگ تنها با ورود به حساب کاربری بینگ خود، دسترسی داشته باشند.»

به گفته مدیر اجرایی کمپانی مایکروسافت، ابزارهای کار با تصاویر و متون مختلف در این سرویس‌ها بروزرسانی شده‌اند و مشکلات آن‌ها بهبود یافته است. همچنین این کمپانی قصد دارد در آینده ابزارهای مربوط به ویدیو را به این سرویس‌ها اضافه کند.

یوسف مهدی در این باره گفته است: «اخیرا یک ابزار «Image Creator» به هوش مصنوعی بینگ اضافه شده است که به این سرویس این امکان را می‌دهد تا محتوای بصری و همچنین نوشتاری تولید کند.»

وی در ادامه افزود: «ما اکنون در حال گسترش Image Creator به همه زبان‌های بینگ هستیم و به زودی از تمامی زبان‌های موجود در این موتور جستجو پشتیبانی خواهد کرد. بنابراین به زودی می‌توانید برای خلق تصاویر از زبان مادری و کشور خود در این سرویس استفاده نمایید.»

خطرات ناشی از هوش مصنوعی شامل استفاده بالقوه آن برای کلاهبرداری از افراد مختلف با استفاده از شبیه سازی صوتی، ویدیوهای جعلی دیپ فیک و پیام‌های نوشتاری قانع کننده می‌باشد.

گروهی از کارشناسان در ماه مارس سال جاری خواستار توقف توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قدرتمند شدند تا زمان لازم برای اطمینان از ایمن بودن آن‌ها و اجرای قوانین مناسب فراهم شود.

نامه سرگشاده آن‌ها که توسط بیش از ۱۰۰۰ نفر، از جمله میلیاردر معروف جهان و مدیرعامل توییتر ایلان ماسک، و همچنین استیو وزنیاک بنیانگذار اپل امضا شد، خطاب به ChatGPT فناوری هوش مصنوعی مولد شرکت OpenAI که اکنون تحت حمایت مایکروسافت می‌باشد بوده است.

در این نامه آمده است: «سیستم‌های هوش مصنوعی در کنار هوش رقابتی انسان می‌توانند خطرات عمیقی برای جامعه و بشریت ایجاد کنند.»

همچنین در ادامه این بیانیه متخصصان معتقد هستند که سیستم‌های قدرتمند هوش مصنوعی تنها زمانی باید توسعه یابند که مطمئن شویم اثرات آن‌ها مثبت و خطرات آن‌ها قابل کنترل خواهد بود، در غیر این صورت باید روند توسعه آن‌ها به سرعت متوقف شود.

به تازگی یک دانشمند برجسته کامپیوتر که اغلب به او لقب «پدرخوانده هوش مصنوعی» داده می‌شود، اخیرا شغل خود در کمپانی گوگل را ترک کرد تا بتواند درباره خطرات احتمالی این فناوری صحبت کند.

جفری هینتون، پدرخوانده فناوری هوش مصنوعی، روز چهارشنبه در یک انجمن MIT گفت که اکنون توقف روند توسعه هوش مصنوعی منطقی است. اما او افزود که با توجه به رقابت شدید بین کشورها و شرکت‌های درگیر در این بازار نوپا و پر سود، عملی شدن این ایده دور از انتظار است.

هینتون، که برخی از فناوری‌های زیربنایی سیستم‌های هوش مصنوعی را ایجاد کرده است، اظهار داشت که تهدید خطرات گسترده ناشی از فناوری هوش مصنوعی «جدی و نزدیک» می‌باشد.

به گفته یوسف مهدی معاون کمپانی مایکروسافت، در سه ماه پس از رونمایی اولیه از بینگ و Edge مجهز به فناوری هوش مصنوعی، بیش از نیم میلیارد چت در این سرویس‌ها انجام شده است.

وی همچنین در ادامه می‌گوید: «مایکروسافت تاکنون توانسته بیش از ۲۰۰ میلیون تصویر با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی موجود در موتور جستجوی بینگ برای کاربران از سرتاسر جهان ایجاد کند.»

مهدی افزود: «ما در کمپانی مایکروسافت اعتقاد داریم که یادگیری و نوآوری در فضای باز، بخش مهمی از یک رویکرد مسولانه می‌باشد. از طرفی دیگر تیم بزرگ ما، با جدیت تمام در مقابل خطرات و استفاده‌های نادرست از ابزارهای هوش مصنوعی مولد ایستادگی می‌کند. ما در کنار گسترش فناوری‌های خود، در راستای محافظت از حریم خصوصی کاربران و جلوگیری از انتشار محتواهای نادرست مانند اطلاعات غلط، ایجاد تصاویر توهین آمیز، نقض حریم خصوصی افراد و ایمنی داده‌ها نیز تلاش‌های زیادی خواهیم کرد.»

موضوع خطرات فناوری هوش مصنوعی‌های مولد از موضوعات داغ این روزهای جهان ما می‌باشد، اما با این وجود کمپانی‌های مختلف همچنان به توسعه و افزودن ویژگی‌های جدید به این ابزارها ادامه می‌دهند. بدیهی است که نمی‌توان به طور کامل این روند را متوقف کنیم، زیرا چه خوب چه بد، اکنون بر روی قطار هوش مصنوعی می‌باشیم و به سرعت به سمت آینده پیش می‌رویم. وجود قوانین مختلف برای کنترل خطرات احتمالی آن‌ها و جلوگیری از سواستفاده‌های کاربران متخلف در این سرویس‌ها، اکنون بیش از هر دوره دیگری لازم و ضروری می‌باشد.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.