یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ساعت ۱۱:۱۲

TruthGPT قرار است جایگزین ChatGPT باشد؟

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 

 

ایلان ماسک قرار است TruthGPT را برای مقابله با جهت‌گیری‌ هوش مصنوعی‌های حال حاضر تولید می‌کند.

ایلان ماسک، مالک کمپانی توییتر و تسلا، یکی از میلیاردرهای حال حاضر جهان بار دیگر با این ادعا که چت بات محبوب ChatGPT جهت گیری لیبرالی دارد و برای بشر می‌تواند خطرآفرین هم باشد به این هوش مصنوعی محبوب حمله کرد. ماسک قصد دارد برای جلوگیری از این جهت گیری‌ها و انتشار اطلاعات غلط توسط این چت بات، هوش مصنوعی TruthGPT را در دسترس عموم مردم قرار دهد.

ایلان ماسک در برنامه‌ای که دوشنبه شب از تلویزیون آمریکا پخش شد، به تاکر کارلسون مجری خبری فاکس نیوز گفت که قصد دارد در آینده جایگزینی برای چت بات محبوب ChatGPT کمپانی OpenAI به جهان عرضه کند و نام آن را TruthGPTخواهد گذاشت. او چت بات خود را اینگونه توصیف کرده است: «چت بات ما، یک هوش مصنوعی جستجوگر می‌باشد که به دور از هرگونه جهت گیری خاصی به دنبال یافتن حقیقت و درک کیهان است». وی در ادامه می‌گوید: «هوش مصنوعی ما قصد دارد ماهیت بشریت را درک کند و به جای نابودی آن، در راه یافتن حقایق به انسان کمک خواهد کرد.»

یکی از اظهار نظرهای جنجالی ایلان ماسک در رابطه با چت بات ChatGPT این است که، احتمال آموزش این هوش مصنوعی برای دخالت در مباحث سیاسی و اظهار نظرهایی که تنها برای برخی از دسته‌ها خوشایند می‌باشند وجود دارد.

در اولین مصاحبه دو قسمتی با کارلسون، ایلان ماسک همچنین از تنظیم و اجرای قوانین بازدارنده برای هوش مصنوعی‌ها دفاع کرد و خود را یکی از بزرگترین طرفداران این موضوع معرفی کرد. او هوش مصنوعی را «خطرناک‌تر» از ربات‌ها و موشک‌ها خواند و گفت که این فناوری توانایی نابودی بشریت را در آینده دارد.

طبق یک پرونده تجاری در نوادا، ایلان ماسک به تازگی به طور جداگانه، یک تجارت جدید به نام X. AI Corp را آغاز کرده است. وب سایت دفتر وزیر امور خارجه نوادا می‌گوید که این شرکت جدید در ۹ مارس امسال تشکیل شده است و ماسک را به عنوان مدیر آن و مشاور قدیمی او، جرد بیرچال را به عنوان منشی این کمپانی اعلام کرده است. به نظر می‌رسد که این شرکت، TruthGPT را تولید خواهد کرد.

ایلان ماسک سال‌هاست که با دقت زیادی بر روی صنعت و فناوری هوش مصنوعی نظارت داشته است. وی امروزه سایر رهبران این فناوری، از جمله مارک زاکربرگ و بیل گیتس را کنار گذاشته است. از نظر ایلان ماسک، مدیران حال حاضر غول‌های فناوری جهان درک بسیار محدودی نسبت به تکنولوژی هوش مصنوعی و صنعت آن دارند.

ماسک یک سرمایه‌گذار اولیه در کمپانی OpenAI، استارت‌آپ چت بات ChatGPT بود و در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقاتی غیرانتفاعی هوش مصنوعی، ریاست هیئت‌مدیره آن را بر عهده داشت. اما ماسک تنها چند سال در آنجا دوام آورد و در اوایل سال ۲۰۱۸ به دلیل کند بودن پروژه و پیشرفت‌های ضعیف آن از هیئت مدیره استعفا داد. سپس او در اقدام بعدی خود یک استارت اپ هوش مصنوعی را به کمپانی تسلا، به منظور ساخت سیستم‌های رانندگی خودکار گره زد. OpenAI در یک پست وبلاگ که در فوریه سال ۲۰۱۸ منتشر کرد گفت: «از آنجایی که تسلا به تمرکز بیشتر بر روی هوش مصنوعی ادامه می‌دهد، این امر باعث از بین رفتن تضاد احتمالی آینده برای ایلان خواهد شد.»

ایلان ماسک با ابراز تاسف از اینکه OpenAI اکنون با مایکروسافت متحد شده است و دیگر یک سازمان غیرانتفاعی مستقل نیست، به کارلسون گفت: «من با یک نام و مفهوم خاصی بالا آمده‌ام». ماسک در مورد جدایی خود با این کمپانی در سال ۲۰۱۹ توضیح داد و گفت که این اقدام علاوه‌بر دلایل دیگر، بیشتر به نیاز او به تمرکز بر مشکلات مهندسی در تسلا و برخی اختلاف نظرها با رهبران OpenAI مربوط می‌شود. وی همچنین در ادامه گفت: «فقط بهتر است راه خود را با شرایط خوب و دوستانه از یکدیگر جدا کنیم.»

ماسک بدون اشاره به این موضوع در توییتی نوشت: «تسلا برای رقابت با برخی از افراد که مشابه OpenAI می‌باشند تلاش می‌کند و من با برخی از کارهایی که تیم OpenAI قصد انجام آن را داشتند موافق نبودم.»

اما در حال حاضر سوالاتی پیرامون کیفیت سیستم‌های هوش مصنوعی تسلا وجود دارد. رگولاتورهای ایمنی ایالات متحده ماه گذشته اطلاعاتی را درباره یک مورد تصادف مرگبار مربوط به یک ماشین تسلا که از سیستم رانندگی خودکار استفاده می‌کرد منتشر کرد. این ماشین درحالت سیستم رانندگی خودکار با یک ماشین آتش نشانی پارک شده در کالیفرنیا برخورد کرده بود.

این مورد تنها بخشی از تحقیقات بزرگ‌تر آژانس درباره تصادف‌های متعدد ماشین‌های تسلا است که به نظر می‌رسد هنگام فعال بودن سیستم Autopilot آن، به خودروهایی که به صورت اضطراری پارک شده‌اند و درحال رسیدگی به تصادفات دیگر هستند برخورد می‌کند. NHTSA در سال گذشته در پیگیری مشکلات ایمنی تسلا تهاجمی‌تر شده و فراخوان‌های متعددی برای تحقیقات بیشتر بر روی این موضوع اعلام کرده است.

در همان سالی که ایلان ماسک استعفای خود را از هیئت مدیره OpenAI اعلام کرد، این شرکت هنوز از رسیدن به ورژن امروزی ChatGPT فاصله داشت، اما در همان سال اولین نسل از سیستم GPT خود را که ChatGPT بر اساس آن پایه گذاری شده است، به طور عمومی معرفی کرد و با ایجاد یک تغییر بزرگ در این صنعت، راه موفقیت خود و تبدیل شدن به یکی از غول‌های این حوزه را هموار کرد.

در سال ۲۰۲۰، ایلان ماسک در قالب یک توییت نوشت: «فعالیت OpenAI باید کمی واضح‌تر باشد» و خاطرنشان کرد که او هیچ کنترلی بر روی فعالیت‌های این شرکت ندارد و اطلاعات او در این باره تنها به یک «بینش بسیار محدودی» خلاصه می‌شود.

لازم به ذکر است که ماسک در روزهای اول انتشار چت بات این شرکت، از آن حمایت کرد. در روزهای پس از انتشار ChatGPT در ۳۰ نوامبر، ماسک خطاب به سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، در قالب یک توییت از فعالیت‌های آن‌ها تمجید کرد و عصبانیت خود را از اینکه رسانه‌های خبری به طور گسترده آن را پوشش نمی‌دهند نشان داد. وی در آن زمان دلیل این کار رسانه‌ها را «چپ افراطی» نبودن ChatGPT عنوان کرد.

با این حال، از آن زمان تا به امروز، ماسک بارها نمونه‌هایی از پاسخ‌های این چت بات منتشر کرده است و آن را به سوگیری خاص سیاسی متهم کرده است. لازم به ذکر است که مانند سایر چت‌ بات‌های حال حاضر، ChatGPT نیز دارای فیلترهایی است که سعی می‌کنند از انتشار پاسخ‌های سمی یا توهین‌آمیز در موارد مختلف جلوگیری کنند.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.