دوشنبه, ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ساعت ۰:۵۶

چگونه یک استراتژی داده موفق تدوین کنیم؟

نوشته شده توسط مهدیه مجیدی  در تیم تحریریه  | منتخب سردبیر
اشتراک‌گذاری

 

 

 

دادهها یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های سازمان‌ها هستند زیرا می‌توانند بینش‌هایی را درمورد مشتریان، فرهنگ سازمان و فعالیت‌ها آشکار کنند که تا قبل از آن هرگز اطلاعی نسبت به آنها نداشتیم.

تدوین یک استراتژی داده خوب می‌تواند برای سازمان شما یک مزیت رقابتی باشد که برای اجرای آن، شما باید درک درست و عمیقی نسبت به نیازهای سازمانتان داشته باشید.

داشتن رویکرد درست، هنگام استفاده از دادهها به شما کمک میکند تا سازمان خود را متحول کنید و بینشها و فرصتهایی ارائه دهید که تا قبل از تجزیه و تحلیل دادهها آگاهی از آنها غیر ممکن بود.

در این مقاله مراحل کلیدی مورد نیاز برای تدوین یک استراتژی داده موفق را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

اهداف کسب و کار خود را مشخص کنید

اولین قدم برای تدوین یک استراتژی داده موفق این است که شما تعریف و درک درستی از اهداف کسب و کار خود داشته باشید. اهداف شما باید قابل اندازه‌گیری و محدود به زمان باشد. فعالیت در راستای اهداف چارچوبی برای شما فراهم می‌کند تا از بازگشت سرمایه‌ی قابل توجه اطمینان داشته باشید.

شناسایی منابع

گام بعدی در تهیه‌ی یک استراتژی، شناسایی منابع است. داده‌های مشتری، فروش و مالی جز این منابع هستند. شما باید یک رویکرد جامع را در رابطه با این که داده‌ها از کجا می‌آیند و کیفیت آنها چگونه ارزیابی می‌شود، تدوین کنید.

سیاست‌های حاکم بر داده را مشخص کنید

در عصر حاضر مدیریت داده، دسترسی به آنها و توانمندسازی ذینفعان برای بهبود سیاستهای حاکم بر داده بسیار حائز اهمیت است. برای تدوین استراتژی شما باید به صورت شفاف نقش و مسئولیت ذینفعان را تعریف کنید.

توسعه قابلیت‌های تجزیه و تحلیل داده

یکپارچه‌سازی داده، شامل ادغام داده‌ها از چندین منبع و ذخیره‌سازی شامل معماری مورد نیاز برای سازماندهی و مدیریت داده‌هاست. این فعالیت‌ها می‌تواند دقت تکامل داده را بهبود دهد و باعث توسعه و رشد روش‌ها تجزیه و تحلیل شود. برای این امر باید ابزارها و فناوری‌های تحلیلی مناسب را انتخاب کنید. این ابزارها باید متناسب با کسب و کارتان باشد تا بتواند با تغییرات شما تطابق پیدا کند.

مطمئن باشید همه آماده هستند

برگزاری جلسات انفرادی و گروهی باعث می‌شود نیازهای ذینفعان را شناسایی کنید و هم چنین آنها را نسبت به نقش خود در دستیابی به اهداف مطلع کرده تا از ابتدا برنامه را درک کنند و با آن همراه شوند.

استراتژی داده شما را برند می‌کند

بدون استراتژی داده، سازمان‌ها درمعرض خطر هدر رفت زمان و منابعی هستند که بینش درستی به آنها ارائه نمی‌دهد؛ اما با داشتن استراتژی، سازمان‌ها می‌توانند برای دستیابی به نتایج بهتر، تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشند.

یک استراتژی داده درست برای کسب و کارهایی که به دنبال پیشرفت در دنیای داده محور امروزی هستند الزامیست. با درک قدرت داده و استفاده از آنها می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید و رشد خود را تسریع کنید.


مهدیه مجیدی   — کارشناس ارتباطات
کشف دنیا و ارتباط با آدم‌های‌ جدید همیشه برای من جز جذاب‌ترین چالش‌ها بوده و معتقدم کلمه‌ها اولین دریچه برای این کشف هستند که من با استفاده و اشتراک گذاشتنشون حس سرزندگی رو به خودم هدیه میدم.

در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.