یکشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ساعت ۱۱:۱۴

چگونه استارت‌آپ‌ها می‌توانند جهان را از طریق نوآوری بهبود بخشند؟

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 

 

دنیای استارت‌آپ‌ها همواره به خاطر داشتن خلاقیت و نوآوری در سراسر جهان شناخته شده‌اند. کارآفرینان شجاع گاهی اوقات ممکن است امنیت شرکت تازه تاسیس خود را نادیده بگیرند و به دنبال رویاهای خود بروند. همین ریسک، می‌تواند شروعی تازه برای جهان ما باشد.

با این که تصمیم رفتن به دنبال آرزوها، ممکن است برای شرکت و کارکنان آن‌ها خطرناک و ترسناک باشد، اما در دنیای امروز این موضوع که چگونه خلاقانه‌ترین ایده‌ها می‌توانند در جهان به محصولات یا خدمات بسیار کاربردی تبدیل می‌شوند را نمی‌توان نادیده گرفت.

آقای ANIS UZZAMAN به عنوان یک کارآفرین باتجربه و سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC)، بنیان‌گذاران استارت‌آپ را تشویق می‌کند که بدون تردید به دنبال علاقه خود باشند. به گفته وی، آن‌ها می‌توانند جهان امروز را بهبود بخشند و با نوآوری‌های خود زندگی مشتریان و کارمندان را متحول سازند.

اهمیت نوآوری در تجارت و فناوری

دنیای کسب و کار و فناوری این روزها رقابتی است، بنابراین مهم است که شرکت‌ها، از جمله استارتاپ‌ها و کمپانی‌های تازه تاسیس، برای برجسته شدن نوآوری خود تلاش کنند. البته با این که خلاقیت به عنوان بخشی از DNA استارت‌آپ‌ها و کمپانی‌های تازه تاسیس مهم است، اما به تنهایی برای موفقیت شرکت کافی نیست.

اصطلاح نوآوری به ایده‌هایی اطلاق می‌شود که با وجود خلاقانه بودن آن، برای مشتریان آن نیز ارزشمند و کاربردی باشند.

مشکلات کسب و کارهای امروزی به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند و در شرکت‌های مختلف با اشکال گوناگون نمایان می‌شوند، به همین منظور راه حل‌های آن‌ها نیز باید همواره بروزرسانی شوند. نوآوری و خلاقیت در این زمینه نیز مهم خواهد بود.

موسسه بروکینگز نیز درمورد خلاقیت و نوآوری کمپانی‌ها گزارشی تهیه کرده است. طبق این گزارش نوآوری می‌تواند دستمزدها را افزایش دهد و باعث رشد اقتصادی کمپانی شود. همچنین ظهور ایده‌های جدید امید به زندگی را در ایالات متحده بهبود می‌بخشد و فناوری را مقرون به صرفه می‌کند.

نوآوری مداوم معمولا توسط شرکت‌هایی که برای ماندن در صحنه رقابت با رقبای خود تلاش می‌کنند اجرا می‌شود. این شرکت‌ها معمولا با تشکیل یک تیم نوآوری همواره به دنبال راه‌های جدید برای حل مشکلات خود و تولید محصولات جدید می‌باشند. اما با این حال حتی با بهترین نیت، تحمیل نوآوری بر روی یک کمپانی دشوار است و این موضوع باعث می‌شود برخی از شرکت‌ها در وضعیت فعلی خود گیر کنند. ANIS UZZAMAN در این موزد نیز توصیه می‌کند که که شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌ها را به عنوان راهی برای دسترسی به برخی از بهترین ایده‌های تازه و نواورانه جهان در نظر بگیرند.

«نوآوری مخرب» در بسیاری از موارد پایه و اساس موفقیت یک استارت‌آپ است. این نوع نوآوری به استارت ‌آپ‌ها اجازه می‌دهد تا با تخریب برخی از قوانین موجود در بازار، یک مسیر جدید کاملا جدید برای عرضه محصولات خود ایجاد کنند. برای مثال مجموعه Airbnb، که صنعت اقامتگاه را با مهمان کردن افراد روزمره تغییر داد، مجموعه DoorDash که توانست یک مدل تحویل مشتری پسند جدید را معرفی کند و همچنین استارت اپ ۲۳andMe که بینش‌های ژنتیکی شخصی ‌شده را از آسایش خانه به مصرف‌کنندگان ارائه می‌کند نمونه‌هایی از این نوع نوآوری می‌باشند.

کسب و کارها برای بقا باید تکامل پیدا کنند

نوآوری در دنیای امروزی مهم است، زیرا به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا خود را نسبت به رقبای خود متمایز کنند. آن‌ها با استقاده از نوآوری‌های خود راه‌هایی برای حل مشکلات قدیمی و مشکلات نوظهور موجود در بازار پیدا می‌کنند. یکی از نمونه‌های به یاد ماندنی از شرکت‌هایی که نتوانست به طور کامل صنعت خود تکامل یابد استارت‌آپ Blockbuster می‌باشد. این استارت اپ یک کسب ‌و کار اجاره‌ای پررونق بود که نتوانست خود را با تحولات موجود در بازار همگام کند و از دور خارج شد.

چگونه مسابقات استارتاپی باعث تحریک نوآوری می‌شود

اگرچه ممکن است بنیانگذاران برخی از استارت آپ‌ها ذاتا خلاق باشند، اما نباید تاثیر مفید مسابقات استارت اپی را در ایجاد خلاقیت کمپانی‌های تازه تاسیس نادیده گرفت. چنین مسابقاتی به استارتاپ‌ها انگیزه می‌دهد تا زمینه و ارزش‌های پیشنهادی خود را در بازار تنظیم کنند.

یک نوع رقابت در برنامه‌های MBA برگزار می‌شود که به کارآفرینان اجازه می‌دهد ایده‌های خود را در حالی که هنوز در دانشگاه هستند مطرح کنند. بنیانگذاران از همکاری با اساتید و دانشجویان دیگر و همچنین با استفاده از مشاوره داوران که اغلب شامل VCها هستند برای ایده‌های خود در این مسابقات بهره می‌برند. بسیاری از دانشجویان MBA پس از اتمام دوره تحصیلات خود، می‌توانند به صورت تمام وقت در استارتاپ‌های خود مشغول به کار شوند.

یک استارت اپ موفق، می‌تواند جهان را متحول کند

استارت‌آپ‌ها می‌توانند با نوآوری و خلاقیت خود به مردم در زمینه‌های مختلف کمک کنند. به عنوان مثال یک استارت اپ می‌تواند در دسترسی بهتر مردم به فناوری‌های مختلف کمک کنند و در زمینه‌های تحصیلیو به آن‌ها اجازه می‌دهند حتی اگر در جایی دورافتاده زندگی می‌کنند یا توانایی پرداخت شهریه را ندارند، تحصیلات بهتری کسب کنند. نوآوری در مراقبت‌های بهداشتی نیز به متخصصان پزشکی اجازه می‌دهد تا بیماری‌ها را با قیمت مقرون به صرفه و بدون سفر غیر ضروری تشخیص داده و درمان کنند.

استارت‌آپ‌ها همچنین در زمینه اقتصاد به مردم اجازه می‌دهند با اجاره فضای اضافی یا فروش آنلاین مهارت‌ها و کالاهای خود، زندگی خود را بهبود بخشند. دیدن نوآوری‌هایی که استارت آپ‌ها در حال حاضر در دنیای امروزی ارائه می‌دهند و فکر کردن به اینکه چه ایده‌های شگفت انگیز دیگری که هنوز در پشت پرده باقی مانده‌اند محقق نشده‌اند، شگفت انگیز است.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.