دوشنبه, ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ در ساعت ۱۲:۱۴
TOP ARTICLE

پنج فناوری که آینده حمل و نقل را متحول می‌کنند

نوشته شده توسط نسرین یزدان‌پناه
اشتراک‌گذاری

 

 

 

پیشرفت فناوری قادر است تا نحوه حمل و نقل را در سراسر جهان تغییر دهد.

ده سال آینده زمان مهمی در تقویم پیشرفت و تحول صنعت حمل و نقل است. در دهه پیش رو، این صنعت که پیشرفت و بهینه‌سازی آن نقش موثری در حفظ سلامت محیط زیست، کره زمین، منابع سوخت و در نهایت بهبود کیفیت سلامت انسان‌ها دارد، دچار تحولات زیادی خواهد شد که به آسان‌تر شدن امور حمل و نقل افراد در سراسر جهان کمک شایانی خواهد کرد. البته آینده صنعت حمل و نقل به چگونگی بینش داده‌ها، حمل و نقل اکترونیکی، پایداری سوخت و مواردی دیگر بستگی دارد.

اغراق نیست اگر بگوییم آینده حمل و نقل به داده‌ها بستگی دارد. موفقیت در این زمینه در دهه آینده با توانایی جمع‌آوری، بهره‌برداری و بهره‌برداری از هزاران تن از داده‌های رانندگی و حمل ‌و نقل تولید شده به صورت روزانه سنجیده می‌شود. شهرداری‌ها، خودروسازان و استارت‌آپ‌های خرد باید برای دستیابی به اهداف تحرک خود به داده‌ها تکیه کنند. از بهینه‌سازی جریان ترافیک گرفته تا ساخت و مدیریت زیرساخت‌های هوشمند، تا تعیین مختصات ایستگاه‌های شارژ جدید و دوچرخه‌های الکترونیکی.

در راه پیش رو آینده حمل و نقل مربوط به سهولت، ایمنی، پایداری و شخصی سازی خواهد بود که همه اینها بر اساس داده‌های جامع است.

دستگاه‌های دارای اینتزنت اشیا، وسایل نقلیه، دوربین‌ها و همه این‌ها امکان یکپارچگی و ارتباط بسیار بیشتری را بین آن‌ها فراهم می‌کند. روش‌های حمل و نقل نسبت به قبل، به تازگی شاهد اجرای برخی از این موارد توسط آژانس‌های حمل و نقل در سرتاسر جهان است و مطمئنا در ده سال آینده پیشرفته‌تر هم خواهد شد. بنابراین این بدان معنی است که ما باید انتظار داشته باشیم که مدیریت زمان واقعی را در کل سیستم ببینیم.

اما کدام فناوری‌ها باعث تحول حمل و نقل در دهه آینده می‌شوند؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی نقش مهمی را در دهه آینده حمل و نقل، به کارگیری داده‌ها و نیرو بخشیدن به زیرساخت‌های هوشمند در سراسر صنعت ایفا خواهد کرد و پیش‌بینی شده‌ترین نقش آن در پیگیری حمل و نقل خودران است. ممکن است تا ده سال آینده هر شخص صاحب بک خودروی برقی نشده باشد اما در ۱۰ سال آینده شاهد تکامل و ادغام فناوری خودمختار در وسایل نقلیه شخصی، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل کالا در سراسر جهان خواهیم بود.

برنامه‌های حمل و نقل همه جانبه (MaaS)

«MaaS» یا «حمل و نقل به عنوان یک سرویس» نوعی از خدمات است که از طریق یک کانال دیجیتال مشترک، کاربران را قادر می‌سازد تا چندین نوع خدمات جا به جایی را برنامه‌ریزی، رزرو و پرداخت کنند. این مفهوم، دور شدن از شیوه‌های حمل و نقل شخصی به سمت حمل و نقل چند منظوره را توصیف می‌کند.

این ایده‌ای است که تمام نیازهای حرکتی شما را می‌تواند در یک برنامه مدیریت کند و هزینه آن را با اشتراک‌های کوتاه مدت و بلندمدت پرداخت کرد. در حالی که این پیشنهاد برای کاربران محلی و توریستی جذاب است، MaaS به ترکیبی جاه طلبانه از مشارکت‌های دولتی و خصوصی نیاز دارد. نه تنها همه سرویس‌ها باید در یک برنامه وجود داشته باشند بلکه همه پرداخت‌ها باید در یک مکان پردازش شوند، و همه شرکا باید با درجاتی از اشتراک‌گذاری داده موافقت کنند تا اطمینان حاصل شود که کاربران رقابتی‌ترین مسیرها و خدمات را دریافت می‌کنند.

مفهوم جا به جایی به‌عنوان یک سرویس در سال‌های اخیر ورود قدرتمندی به بازار حمل ‌و نقل ایجاد کرده است.

سوخت‌های هوایی پایدار

سوخت‌های هوانوردی پایدار راه حلی بسیار مورد نیاز را برای ردپای نگران‌کننده کربن در سفرهای هوایی ارائه می‌دهد. الایش و مقیاس‌پذیری این سوخت‌های زیستی کم کربن، که معمولا از زیست توده طبیعی ساخته می‌شوند، در دهه آینده اولویت اصلی خواهد بود.

بزرگ‌ترین موانع برای دستیابی به این اهداف، زمان و هزینه است. سوخت‌های پایدار در حال حاضر بسیار گران‌تر از سوخت‌های معمولی تولید می‌شوند و تولید‌کنندگان کافی نیز برایش وجود ندارد. اگرچه که این فناوری تا سال ۲۰۳۰ به مقیاسی نمی‌رسد که میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اما دهه آینده زمان بسیار مهمی برای تکمیل فرمول و نقطه قیمت این سوخت خواهد بود. اولین شرکتی که این ترکیب را به درستی انجام دهد، می‌تواند آغازگر دوره جدیدی از سفرهای هوایی پایدار باشد.

انتقال نیروی الکتریکی

خودروهای الکتریکی در دهه آینده به رشد سهم خود از بازار جهانی ادامه خواهند داد. اهداف اقلیمی قریب‌الوقوع، سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در دسترسی به سوپرشارژرها و تداوم نوسانات قیمت سوخت، مصرف‌کنندگان بیشتری را به خرید اولین یا دومین خودروی برقی خود سوق می‌دهد.

در یک نظرسنجی که اخیرا در آمریکا انجام شده، ۵۱ درصد از بزرگسالان آمریکایی اظهار داشتند که مایلند یک وسیله نقلیه الکتریکی را به عنوان وسیله نقلیه شخصی بعدی خود خریداری کنند.

البته برقی‌سازی به خودروها محدود نمی‌شود. ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که سایر منابع اصلی ترانزیت، از جمله راه‌آهن، اتوبوس، و هواپیماها در دهه آینده برقی شوند. خودروهای برقی کوچک در حال حاضر به لطف محبوبیت گسترده آن‌ها در آسیا، اکثریت برق‌رسانی بخش جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.

سایر شهرهای بزرگ در سراسر جهان مانند پاریس و میلان در حال بازسازی زیرساخت‌های خود هستند تا اشکال کوچک‌تر حمل ‌و نقل، از دوچرخه و دوچرخه‌های الکترونیکی گرفته تا اسکوترهای برقی و موتورسیکلت‌ها را در اولویت قرار دهند. در طول دهه آینده، حتی شاهد شهرهای بیشتری خواهیم بود که زیرساخت‌های خود را برای حمایت از حمل و نقل پایدار و الکتریکی بازنگری می‌کنند.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.