شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ در ساعت ۱۵:۵۲

ویرایشگر ویدیوی هوش مصنوعی Dumme قادر به ایجاد YouTube Shorts در چند دقیقه!

نوشته شده توسط مهرشاد اصحابی
اشتراک‌گذاری

 

 

 

وعده Dumme این است که نه تنها می‌تواند در زمان ویرایش صرفه جویی کند، بلکه عملکرد بهتری نسبت به نیروی کار انسانی انجام می‌دهد.

Dumme، استارت‌آپی است که هوش مصنوعی را در ویرایش ویدیو به کار می‌گیرد؛ این فناوری پیش از این که برای عموم در دسترس قرار گیرد توانسته است محبوبیت بسیاری را به دست آورد. شرکت تحت حمایت Y Combinator صدها سازنده ویدیو دارد که محصولش را آزمایش می‌کنند، که از هوش مصنوعی برای ایجاد ویدیوهای کوتاه از محتوای YouTube استفاده می‌کند و فهرست انتظاری با بیش از بیست هزار فیلم قبل از راه‌اندازی. با استفاده از ترکیبی از هر دو مدل اختصاصی و موجود هوش مصنوعی، وعده Dumme این است که نه تنها می‌تواند در زمان ویرایش صرفه جویی کند، بلکه عملکرد بهتری نسبت به نیروی کار انسانی انجام می‌دهد. کارهای ویرایش ویدیو، مانند کاهش محتوای طولانی برای انتشار در پلتفرم‌های کوتاه مانند YouTube Shorts، TikTok یا Instagram Reels به کمک این ویرایشگر به خوبی انجام خواهد شد.

مروان درای، مدیر عامل Dumme این شرکت را در سال ۲۰۲۲ میلادی تاسیس کرد. مروان درای گفت که در ابتدا بر روی ساخت یک موتور جستجو برای ویدیو کار می‌کردیم؛ اما ۶ ماه پیش تیم ما به این موضوع پی بردند که یک محصول بهتر را می‌توانند ایجاد کننده که به واسطه آن بتوان ویرایش کلیپ‌ها را انجام داد.

استفاده از Dumme همانطور که از نامش پیدا است، بسیار ساده است. برای شروع کار به واسطه این برنامه شما باید یک ویدیو یوتیوب را در آن جای گذاری کنید، و سپس بر روی دکمه تولید کلید کنید تا هوش مصنوعی تعدادی ویدیوی کوتاه را در اختیار شما قرار دهد که دارای نکات برجسته هستند. شرکت Dumme اعلام کرده است که از یوتیوب به عنوان منبع استفاده می‌کند و در صورتی که یک مطلب در یوتیوب مجاز باشد در Dumme نیز آن مطلب مجاز خواهد بود. در رابطه با زمان پردازش نیز لازم به ذکر است که زمان پردازش و تعداد کلیپ به طول ویدیو اصلی بستگی دارد.

به عنوان مثال در صورتی که شما به پردازش یک پادکست ویدیویی یک ساعته بپردازید، حدود ۲۰ دقیقه زمان خواهد برد و شما بعد از ۵ دقیقه شروع به دریافت کلیپ‌های مورد نظر خود خواهید کرد. بعد از تکمیل این مرحله، سازنده می‌تواند کلیپ ویدیویی خود را در کمتر از یک دقیقه دانلود کند و آن را در هر پلتفرمی که می‌خواهد بارگذاری نماید. از جمله این پلتفرم‌های می‌توان به یوتیوب و اینستاگرام اشاره کرد.

نحوه کار این برنامه بسیار پیچیده است، این شرکت اعلام کرده است که Dumme در ابتدا تا جایی که برای مقدور باشد، از ویدیوی مورد نظر منابع را دریافت خواهد کرد و سپس شروع به رونویسی ویدیو خواهد کرد و سعی می‌کند آن چیزهایی را که درک کرده است را فریم به فریم منتشر نماید. جا دارد به این موضوع نیز اشاره کنیم که این یافته‌ها با یکدیگر مرتبط هستند و تلاش خواهند کرد تا که بتوانند بخش‌هایی از ویدیو را برش دهند که دارای ارزش بیشتر باشد.

همچنین Dumme اعلام کرده است که با مدل‌های هوش مصنوعی موجود مانند GPT-۴ یک نسخه تنظیم شده از Whisper و سایر مدل‌هایی که در داخل خود ساخته است در حال فعالیت می‌باشد. از این مدل‌ها بیشتر برای درک بهتر ویدیوها استفاده می‌شود. از آنجایی که Dumme متکی به هوش مصنوعی است و کلمات گفته شده را پردازش می‌کند، برای مواردی از جمله بازی‌های طولانی و یا مواردی که مردم در آن صحبت نمی‌کنند، مناسب نمی‌باشد.

مدیر عامل Dumme در پاسخ به این سوال که چه احساسی دارد که به واسطه این فناوری بسیاری از مردم بیکار می‌شوند گفت، فناوری که ما ایجاد کرده‌ایم هیچ ربطی به نیروی انسانی و بیکاری آنان ندارد؛ به مانند این که بگوییم حال که ماشین حساب آمده‌ است، دیگر نیازی به معلم ریاضی نخواهیم داشت. مردم باید خود را با پیشرفت تکنولوژی وفق دهند و سازگاری لازم را با آن پیدا کنند.

با توجه به کاربرد بسیار زیادی که این برنامه دارد، به نظر می‌رسد که در آیند شاهد رقابت آن با سایر مدل‌های هوش مصنوعی باشیم. از جمله فناوری ساخت شرکت Jellysmack، که از هوش مصنوعی برای تبدیل ویدیوهای طولانی‌تر یوتیوب به ویدیوهای کوتاه‌تر، با برش، تغییر اندازه و بهینه سازی آنها برای پلتفرم‌های خاص استفاده کرده است. با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم، میزان موفقیت Dumme به عملکرد بهتر از رقبا در کیفیت کار و نیز میزان هزینه بستگی دارد. اما همان طور که می‌دانید بسیاری از سرمایه گذاران از پیش شرط‌های خود را بر روی این فناوری بسته‌اند و این برنامه استارت آپی در زمان راه اندازی خود موفق به جذب بیش از ۳٫۴ میلیون دلار شد.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.