شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ در ساعت ۱:۳۵

هوش مصنوعی Claude، غول جدید دنیای چت بات‌ها

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 

 

شرکت آنتروپیک Anthropic که در ساخت ابزارهای هوش مصنوعی فعالیت دارد از نسخه جدید مدل زبان بزرگ خود به نام Claude رونمایی کرده است.

کمپانی Anthropic که یک استارت اپ موفق در زمینه توسعه و تولید مدل‌های هوش مصنوعی زبان بزرگ فعالیت‌های گسترده‌ای دارد، به تازگی از نسخه جدید ابزار هوش مصنوعی Claude خود رونمایی کرده است که قابلیت‌های شگفت انگیزی دارد.

این استارت اپ موفق توسط مهندسان سابق کمپانی بزرگ OpenAI، رکت توسعه دهنده ابزار هوش مصنوعی ChatGPT، که امروزه به یکی از محبوب‌ترین فناوری‌های تولید شده در جهان تبدیل شده است، در سال ۲۰۲۱ تاسیس شد. از همان اوایل فعالیت این استارت اپ، سرمایه‌گذاری غول‌های فناوری همچون کمپانی بزرگ گوگل بر روی آن آغاز شد. این کمپانی در ماه فوریه سال جاری مبلغی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار بر روی استارت اپ آنتروپیک سرمایه گذاری کرد. درحال حاضر از نظر بسیاری از متخصصان، این شرکت می‌تواند یکی از آینده‌داران بزرگ صنعت هوش مصنوعی و مدل‌های زمان بزرگ باشد.

چت بات مدل زبان بزرگ Claude، همانند سایر چت بات‌ها برای تولید و ویرایش متن، دریافت پاسخ سوالات مختلف، نوشتن مقاله یا نامه، تولید کدهای برنامه نویسی و فعالیت‌هایی از این قبیل کاربرد دارد. نکته قابل توجه درباره این چت بات این است که پس از انتشار نسخه‌های اولیه از آن، کاربران فیدبک‌های مثبتی از آن را گزارش دادند. به گفته کاربران این چت بات، درصد خطای پاسخ‌های Claude نسبت به چت بات‌های دیگر مانند ChatGPT بسیار پایین‌تر می‌باشد و مکالمه با آن ساده‌تر است. همچنین به نظر می‌رسد که کاربران حین استفاده از این چت بات می‌توانند، مانند نسخه جدید بینگ مایکروسافت، لحن، شخصیت و نوع رفتار آن را تغییر دهند. حال نسخه جدیدی که از این چت بات منتشر شده است، می‌تواند تا ۷۵ هزار کلمه از کاربر ورودی دریافت کند!

به طور کلی، مدل‌های هوش مصنوعی زبان بزرگ مانند چت بات‌ها، دارای محدودیت‌های ورودی و خروجی می‌باشند. به عنوان مثال اگر ۱۰۰ توکن را ۷۵ کلمه انگلیسی در نظر بگیریم، چت بات ChatGPT با سرویس GPT۳٫۵، به طور تقریبی می‌تواند تنها ۲۰۴۸ توکن را از کاربر دریافت کند. در دیگر موارد نیز، این چت بات با سیستم GPT۴ حدود ۴۰۹۶ توکن و در نسخه خاصی از GPT۴ که در دسترس همه کاربران نیست، ۳۲ هزار توکن محدودیت دارد.

در دنیای چت بات‌ها، این محدودیت دریافت کاراکتر Context Window نام دارد و به طور کلی مانند یک حافظه کوتاه مدت برای ابزار هوش مصنوعی عمل می‌کند و اجازه ارسال متن‌های طولانی از طرف کاربران به چت بات‌ها را نمی‌دهد. علاوه‌بر این، پاسخ‌های هوش مصنوعی نیز تابع این محدودیت است، به همین دلیل ممکن است در برخی موارد چت بات مورد نظر متن‌های طولانی ما را نفهمد و یا در حین ارسال پاسخ‌های طولانی، سیستم متوقف شود. همچنین اگر مدت زمان مکالمه شما با هوش مصنوعی طولانی شود، ممکن است چت بات مورد نظر پاسخ‌هایی که در گذشته به شما داده است را فراموش کند.

درحال حاضر نسخه جدید مدل هوش مصنوعی چت بات Claude دارای محدودیت کاراکتر ۱۰۰ هزار توکنی می‌باشد. این گستره‌ی وسیع دریافت کاراکتر در این چت بات، بسیاری از محدودیت‌های حال حاضر سایر ابزارهای هوش مصنوعی را رفع خواهد کرد. به عنوان مثال، اکنون کاربران می‌توانند یک کتاب کامل ۲۰۰ صفحه‌ای را برای این چت بات ارسال کنند و از او بخواهند پس از خواندن کامل تمام صفحات آن، قسمت خاص و یا کل محتوای آن را به شکل خلاصه بنویسد. درحالی که انجام این عمل به طور معمول برای یک انسان حدود ۵ ساعت زمان می‌برد، چت بات Claude می‌تواند آن را تنها در عرض چند ثانیه به شکل کاملا صحیح انجام دهد.

استفاده از این قابلیت جذاب تنها به خلاصه کردن یک کتاب بزرگ ختم نمی‌شود. کاربران و شرکت‌های مختلف از این پس می‌توانند از این چت بات، درباره موضوعاتی که هوش مصنوعی از آن‌ها با خبر نیست، مانند یک مقاله جدید، نرم افزار جدید و یا حتی اسناد داخلی شرکت راهنمایی دریافت کنند. به عنوان مثال کارکنان یک شرکت می‌توانند دستورعملات جدید فعالیت‌های خود را برای این چت بات ارسال کنند و از او بخواهند که، این دستورات را خلاصه کند، قسمت‌های پیچیده آن را توضیح دهد، جنبه‌های مختلف برای تصمیم‌گیری را بسنجد و کارهایی از این قبیل را انجام دهد.

هم اکنون نسخه جدید ابزار هوش مصنوعی Claude با محدودیت دریافت کاراکتر بیشتر، برای آن دسته از کاربرانی که اشتراک پولی این شرکت را تهیه کرده‌اند در دسترس می‌باشد. همچنین لازم به ذکر است که برای استفاده از چت بات Claude، ابتدا باید یک درخواست دسترسی به شرکت سازنده آن یعنی آنتروپیک Anthropic ارسال کنید، پس از بررسی درخواست و تایید آن توسط این کمپانی، می‌توانید از ابزار هوش مصنوعی آن‌ها استفاده نمایید.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.