سه‌شنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ساعت ۱۳:۳۶

بازگشت ChatGPT به ایتالیا

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 
Natasha Lomas/TechCrunch

 

سازنده ChatGPT اعلام کرد که چت بات هوش مصنوعی آن‌ها، بار دیگر برای کاربران ایتالیایی در دسترس قرار گرفته است. این شرکت پس از عمل به درخواست‌های ناظران دولت ایتالیا، توانست سرویس خود را بار دیگر در این کشور فعال کند.

کمپانی OpenAI طی یک بیانیه اعلام کرد که این کمپانی، شرایطی که مقامات حفاظت از داده‌های کشور ایتالیا وضع کرده بودند و تا پایان تاریخ ۳۰ آوریل برای اجرای آن‌ها مهلت داده بودند را، به تازگی به اجرا دراورده است.

کمپانی OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو در اعلامیه خود گفته است که: «ChatGPT دوباره برای کاربران ما در ایتالیا در دسترس است. ما از بازگشت آن‌ها خوشحالیم و به حفظ حریم خصوصی آن‌ها متعهد هستیم.»

سیستم‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT، که از مجموعه‌های وسیعی از داده‌های آنلاین مانند کتاب‌های دیجیتال، پست‌های وبلاگ و سایر رسانه‌ها برای تولید متن، تصاویر و سایر محتواهای درخواستی کاربران استفاده می‌کنند، این روزها در دنیای فناوری و فراتر از آن، سر و صدای زیادی را ایجاد کرده‌اند.

اما توسعه سریع آن‌ها باعث ایجاد ترس در بین مقامات و حتی رهبران فناوری در مورد خطرات احتمالی اخلاقی و اجتماعی این ابزارها شده است، پیرو همین موضوع، مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا در تلاش هستند که هرچه سریع‌تری قوانینی که این فناوری را محدود می‌سازد را به اجرا دربیاورند.

ماه گذشته، ناظر ایتالیایی معروف به Garante، به کمپانی OpenAI دستور داد تا پردازش اطلاعات شخصی کاربران ایتالیایی را در حین بررسی نقض احتمالی داده‌ها به طور موقت متوقف کند. این مقام اعلام کرد که قصد ندارد مانع توسعه هوش مصنوعی شود، اما کمپانی‌های تولید کننده این ابزارها، موظف هستند تا از قوانین سخت‌گیرانه حریم خصوصی داده‌های اتحادیه اروپا پیروی کنند.

در همین باره، کمپانی OpenAI در اعلامیه خود گفته است که «به مسائل مطرح شده توسط ناظر رسیدگی کرده و مشکلی بابت این قوانین نخواهند داشت».

این اقدامات که بیشتر جنبه شفاف‌سازی و دفاع از حریم خصوصی کاربران را دارند، شامل افزودن اطلاعات به وب‌سایت رسمی کمپانی OpenAI درباره نحوه جمع‌آوری و استفاده از داده‌هایی که الگوریتم‌های قدرتمند ChatGPT را آموزش می‌دهند می‌باشند. علاوه‌بر این، این کمپانی موظف شده است که یک فرم جدید برای کاربران اتحادیه اروپا جهت اعتراض به استفاده از داده‌هایشان برای آموزش و دیگر کارها در وب سایت خود قرار دهد، همچنین آن‌ها باید یک ابزار دقیق برای بررسی سن کاربران قبل از ثبت نام آن‌ها در این سرویس اضافه کنند.

به تازگی برخی از کاربران ایتالیایی تصاویری از تغییرات جدید سرویس ChatGPT را به اشتراک گذاشته‌اند. طبق تصاویر منتشر شده این تغییرات شامل، اضافه شدن یک دکمه جدید به سرویس که از کاربران می‌خواهد سن خود را تأیید کنند، لینک‌های جدیدی که قوانین حریم خصوصی به روز شده را توضیح می‌دهند و همچنین وجود یک صفحه راهنمای داده‌های آموزشی جدید می‌باشد.

Garante در بیانیه‌ای اعلام کرد که از اقدامات کمپانی OpenAI استقبال خواهد کرد و از این شرکت خواست تا با دو درخواست دیگر، که شامل سیستم تأیید سن و یک کمپین تبلیغاتی که ایتالیایی‌ها را در مورد پیشینه و حق و حقوق آن‌ها برای انصراف از پردازش داده‌های خود مطلع می‌کند می‌باشد، عمل کند.

سازمان حفاظت از داده‌های کشور ایتالیا ماه گذشته پس از این که متوجه شد پیام‌ها و اطلاعات پرداختی برخی از کاربران در معرض دید دیگران قرار گرفته است و داده‌های شخصی آن‌ها می‌تواند به راحتی در دسترس عموم قرار گیرد، ممنوعیت استفاده از این سیستم را اعمال کرد. این سازمان همچنین درباره نحوه استفاده کمپانی OpenAI از داده‌های کاربران برای ارتقای هوش مصنوعی ChatGPT خود پرسش‌هایی را مطرح کرد و امنیت این سرویس را زیر سوال برد.

ماتئو سالوینی، وزیر زیرساخت کمپانی اینستاگرام، با تایید بازگشت ChatGPT به ایتالیا گفت که تیم و افراد او «متعهد به کمک به استارت آپ‌ها و توسعه آن‌ها در ایتالیا می‌باشد.»

علاوه‌بر ایتالیا، ناظران امنیتی دیگر کشورها نیز اکنون در حال بررسی دقیق‌تر نحوه عملکرد سیستم‌های هوش مصنوعی مولد هستند. در همین باره سازمان حریم خصوصی داده‌های فرانسه و کمیسر حریم خصوصی کانادا پس از دریافت شکایت‌های متعدد در مورد ChatGPT و استفاده آن از داده‌های کاربران و نقض حریم خصوصی آن‌ها، در حال بررسی و تحقیق درباره نحوه محدود سازی این سرویس می‌باشند. همچنین به دنبال آن، لینا خان، رئیس کمیسیون تجارت فدرال، این هفته هشدار داد که دولت ایالات متحده در سرکوب شیوه‌های تجاری مضر مربوط به سرویس‌های هوش مصنوعی هرگز تردید نخواهد کرد.

با این حال، با توجه به حساسیت بالای دولت‌های مختلف درباره ابزارهای هوش مصنوعی مولد، کمپانی‌های تولید کننده آن‌ها برای بقا و گسترش ابزارهای خود، در آخر مجبور به پیروی از قوانین و مقررات این دولت‌ها خواهند شد.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.