پنجشنبه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۱۸:۳۵
TOP ARTICLE

توکن‌های هوش مصنوعی، اهداف جدید سرمایه‌گذاران در دنیای کریپتو؟

نوشته شده توسط پوریا بصیرنژاد
اشتراک‌گذاری

 

 

 

در چند سال اخیر دنیای کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال، با داشتن طیف وسیعی از توکن‌ها در حوزه‌های مختلف، به مکانی بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک جهان تبدیل شده است.

این طیف وسیع شامل کوین‌های دنیای متاورس، تکنولوژی و هوش مصنوعی نیز می‌شود. در کنار گسترده‌تر شدن روز به روز بازار رمز ارزها، شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیر و جذابی در حوزه هوش مصنوعی و فناوری‌های دیپ لرنینگ نیز بوده‌ایم. این امر توجه سرمایه‌گذاران زیادی را در ماه‌های اخیر به توکن‌های این صنعت معطوف کرد و تمرکز معامله‌گران را بر روی بلاک چین برداشت.

واسکو لوپس، محقق بلاک چین و هوش مصنوعی در مدرسه فناوری NOVA در نزدیکی شهر لیسبون، کشور پرتغال، می‌گوید: «افزایش قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط با هوش مصنوعی بدون شک می‌تواند ناشی از تحولات واقعی و ملموس در صنعت هوش مصنوعی و بلاک چین باشد. با این حال، ارزهای رمزنگاری شده مرتبط با هوش مصنوعی نیز می‌توانند تحت تأثیر هیاهو و احساسات سرمایه‌گذاران قرار گیرند، زیرا افزایش محبوبیت هوش مصنوعی و محصولات مرتبط با این صنعت، مانند ظهور چت بات‌های محبوبی نظیر فناوری ChatGPT استارت اپ موفق OpenAI، باعث ایجاد هیجان و علاقه به سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود.»

با این که هم اکنون ارزش بازار توکن‌های هوش مصنوعی تنها ۰٫۴ درصد از کل بازار ۱٫۰۷ تیریلیون دلاری ارزهای دیجیتال است، اما افزایش یک باره ۴٫۲۷ میلیارد دلاری توکن‌های این صنعت در هفته‌های اخیر توانسته توجه‌ زیادی را به خود جلب کند. با این وجود انتظار می‌رود که ارقام سرمایه گذاری شده در این حوزه، در ماه‌های آینده با افزایش چند برابری روبه‌رو شود.

نوئل آچسون، رئیس سابق تحقیقات در Genesis Trading و در CoinDesk می‌گوید: «هوش مصنوعی همچنان یک حوزه نوپا و جدید است، هنوز نمی‌توان تاثیر مستقیم ارزهای این حوزه را به چشم دید و کاربرد واقعی توکن‌ها در برنامه‌های هوش مصنوعی همچنان به طور کامل آزمایش نشده است.» آقای آچسون معتقد است که دلیل عمده رشدی که امروزه در ارزش رمزارزهای این صنعت شاهد آن هستیم، به خاطر تبلیغات گسترده و آینده‌نگری نسبت به پیشرفت‌هایی که ممکن است در سال‌های پیش رو در این حوزه شاهد آن باشیم می‌باشد. در همین باره خوان لئون، محقق ارزهای دیجیتال در Bitwise Investments، می‌گوید: «بازارهای رمزنگاری اغلب توسط روندهای فعلی و پیشرفت‌های موجود در حوزه مورد نظر تقویت می‌شوند. بدون سرمایه‌گذاری و توسعه مناسب در پروژه‌ها، رمزنگاری‌های هوش مصنوعی نیز در معرض خطر تبدیل شدن به رمزارزهای دیگری هستند که در این بازار بدون پشتوانه و صرفا به دلیل تبلیغات گسترده و توسط هیاهو و هیجانات سرمایه‌گذاران تقویت شده‌اند.»

از مثال‌های بارز تاثیر این تبلیغات در ارزش توکن‌ها، می‌توان به رمزارز گراف GRT (GRT the Graph) اشاره کرد که در هفت روز گذشته ۸۷ درصد و در ماه گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته است. ارز دیجیتال گراف یک پروتکل برای جستجوی داده‌های سیستم‌هایی مانند اتریوم است که به بسیاری از برنامه‌ها در سیستم‌های مختلف نیرو می‌بخشد. از دیگر مواردی که این روزها تحت تاثیر هیاهوی سرمایه‌گذاران بوده است می‌توان AGIX، توکن Singularity NET، که در حال ساختن بازاری برای برنامه‌های هوش مصنوعی است نام برد. این ارز طی هفت روز اخیر ۱۱۶ درصد و در ماه گذشته ۳۲۷ درصد ارزش آن افزایش یافته است. همچنین ارزش دیجیتال FET Tech، توانسته تحت تاثیر جریانات حال حاضر بازار کریپتو، در هفت روز گذشته ۵۷ درصد و در ماه گذشته ۱۴۰ درصد ارزش خود را افزایش دهد. هدف اصلی Fetch اتصال انواع مختلف فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی به یکدیگر است.

می‌توان گفت که دلیل اصلی این هیجانات و رشدهای انفجاری در ارزهای مبتنی بر هوش مصنوعی، ظهور فناوری‌هایی مانند ChatGPT، که یک چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی است و همچنین Dall-E، ابزاری که از متون دریافتی، تصاویر مختلف هنری و غیره تولید می‌کند می‌باشد، لازم به ذکر است که هر دوی این ابزارها توسط کمپانی موفق OpenAI تولید شده‌اند. یکی از متخصصین فعال در حوزه ارزهای دیجیتال درباره موفقیت‌های فناوری‌های یاد شده می‌گوید: «به طور کلی پروژه‌های هوش مصنوعی بلاکچین شایستگی رشد و پیشرفت در این بازار را دارند، اما از طرفی دیگر فناوری‌هایی مانند ChatGPT، با ایجاد هیجانات زیاد در سرمایه‌گذاران ممکن است این رشدهای چشم‌گیر در ارزش توکن‌های هوش مصنوعی را، محدود به یک مقطع زمانی کوتاه کنند و پس از آن کم‌رنگ شوند.»

وی در ادامه می‌گوید: «شوق و هیجانات این روزهای سرمایه‌گذاران توکن‌های هوش مصنوعی، یادآور سیل عرضه اولیه سکه (ICO) در بازار ارزهای دیجیتال در اواسط دهه گذشته است. این چرخه رمزنگاری هوش مصنوعی من را تا حدودی به یاد چرخه ICO می‌اندازد، به این معنا که در آن زمان برای هر موردی که فکرش را بکنید ناگهان یک توکن مبتنی بر بلاک چین به وجود می‌آمد. اکنون نیز ما شاهد ظهور توکن‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بدون پشتوانه خاص و صرفا با نیرو گرفتن از اخبار و تبلیغات می‌باشیم، که این موضوع می‌تواند برای آینده این ارزها و سرمایه‌های مردم، خطرآفرین باشد.»

بر اساس گزارشی که J. P. Morgan، از معامله گران وال استریت جمع‌آوری کرده است، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران آن نیز از اغوای هوش مصنوعی و اتفاقات جذاب این روزهای دنیای تکنولوژی در امان نمانده‌اند. طبق این گزارش هوش مصنوعی از بلاک چین پیشی گرفت زیرا انتظار می‌رود این فناوری در سه سال آینده بیشترین تأثیر را در اقتصاد جهانی داشته باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که ۵۳ درصد از معامله گران مورد بررسی معتقد هستند که هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ درحال حاضر تاثیرگذارترین فناوری برای آن‌ها خواهد بود، این درحالی است که در سال گذشته تنها ۲۵ درصد از سرمایه‌گذاران وال استریت به این موضوع باور داشتند. در ادامه این گزارش مشخص شد که بلاک چین که در سال گذشته توانست در حوزه تاثیرگذارترین فناوری‌های سال با هوش مصنوعی برابری کند، امسال تنها ۱۲ درصد از آرا را توانست به دست بیآورد.در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.