پنجشنبه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ در ساعت ۱۶:۴۸
TOP ARTICLE

۵ روال صبحگاهی غیرقابل مذاکره که افراد موفق استفاده می‌کنند

نوشته شده توسط سلماز افتخاری  در تیم تحریریه
اشتراک‌گذاری

 

 
wildsimplejoy.com

 

مدیران عامل، ورزشکاران المپیک و کارآفرینان با بالاترین عملکرد یک چیز مشترک دارند: یک روال صبحگاهی غیرقابل مذاکره برای آماده کردن خود برای شروع یک روز موفق.

روشی که روز خود را شروع می‌کنید در بقیه روز تأثیر خواهد داشت. بنابراین، اگر شما فردی هستید که به شیوه‌ای واکنش‌گرا از خواب بیدار می‌شوید، ایمیل‌ها را چک می‌کنید و با استرس از در بیرون می‌روید تا به محل کار بروید، به احتمال زیاد بقیه روزتان استرس‌زا و واکنش‌گرا خواهد بود. واقعا لازم نیست اینطور باشد و اگر بتوانید برای ایجاد عادات مشابه و غیرقابل مذاکره برای خود وقت بگذارید، می‌توانید هر روز انرژی و نشاط بیشتری داشته باشید. در اینجا پنج نکته برای شروع یک روز خوب وجود دارد:

سرعت خود را برای روز تنظیم کنید

بگذارید اولین کاری که در صبح انجام می‌دهید فقط برای شما باشد نه برای کار. در ساعت دلخواه خود، مثلا ۷ صبح، از خواب بیدار شوید و قبل از اینکه به سرعت وارد روز شوید، تنفس آگاهانه انجام دهید - ۱۰ نفس عمیق و آگاهانه بکشید. این به بدنتان انرژی می‌دهد و در عین حال مغز را اکسیژن می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا سرعت صبح خود را کنترل کنید (به‌جای اینکه از خواب بیدار شوید و به طور واکنشی یک تلفن در صورت خود داشته باشید). وقتی تنفس عمیق را تمرین می‌کنید، سیستم عصبی آرام می‌شود و پاسخی آرامش‌دهنده را آغاز می‌کند که آگاهانه، شما را برای روز آینده آماده می‌کند و سرعت شما را برای شروع تنظیم می‌کند.

هر طور که می‌توانید حرکت کنید

حداقل ۲۰ دقیقه فعالیت داشته باشید: پیاده روی سریع، آهسته دویدن، دوچرخه سواری، شنا، تمرین یوگا یا هر تمرین معمول دیگری که بدن را به حرکت وادار می‌کند. این نه تنها برای سیستم قلبی عروقی و سلامت جسمی شما خوب است، بلکه برای سلامت روان شما نیز عالی خواهد بود. اگر می‌توانید به بیرون از منزل بروید تا هوای تازه و نور صبحگاهی دریافت کنید تا باعث تولید سروتونین شوید و سطح انرژی شما برای روز، تقویت شود.

همچنین با این شیوه، ریتم شبانه روزی شما رابرای یک خواب خوب در شب هم تنظیم می‌شود. به هر حال، لازم نیست این ورزش با شدت بالا باشد، اگر ترجیح می‌دهید می‌تواند به سادگی یک پیاده روی صبحگاهی باشد (اما تلفن خود را رها کنید)، بنابراین می‌توانید بدن خود را حرکت دهید و ذهن خود را برای روز پیش رو پاک کنید.

کمی مراقبه ذهنی داشته باشید.

بعد از ورزش سریع یا پیاده روی صبحگاهی، وقت آن است که با انجام یک تمرین کوتاه مراقبه ذهن آگاهی، دوباره لحظه‌ای آرامش پیدا کنید. این می‌تواند ۲، ۵ یا ۱۰ دقیقه ساکت نشستن و جمع آوری افکارتان باشد. این ممکن است آخرین دقایق سکون شما برای بقیه روز باشد اما به شما کمک می‌کند تا در محیط کار شفافیت پیدا کنید و آرام بمانید. شما می‌توانید ذهن خود را بر نفس و بدن خود مسلط کنید تا ذهنی آگاه داشته باشید. این نیز نوعی آموزش توجه است که به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را برای مدت طولانی در محل کار متمرکز نگه دارید.

مغز خود را به طور مثبت دوباره سیم کشی کنید.

در پایان تمرین مراقبه ذهنی، می‌توانید چند لحظه وقت بگذارید و خود را مجددا تنظیم کنید تا اهداف مثبتی را برای روز پیش رو تعیین کنید - به جای اینکه روز خود را به شکلی پراسترس با بررسی تعداد زیادی از وظایف پیش رو شروع کنید. به دو یا سه کار کلیدی برای آن روز فکر کنید و نیت‌های مثبتی را در نظر بگیرید.

بدن و ذهن را با یک صبحانه سالم تغذیه کنید.

چه در خانه صبحانه می‌خورید و چه زمانی که به سر کار می‌رسید، لطفا به جای نوشیدن چند جرعه قهوه قبل از بیرون رفتن از در، زمانی را برای تغذیه بدن خود با مواد مغذی اختصاص دهید. بدن برای سوخت روز به انرژی نیاز دارد. همچنین، مغز ۵۰ درصد از گلوکز موجود شما را مصرف می‌کند، بنابراین باید ذخایر انرژی خود را با یک صبحانه سالم پر کنید.

برای تهیه این غذا کمی زودتر از خواب بیدار شوید یا چیزی ساده مانند یک اسموتی سالم تهیه کنید. سعی کنید با عجله غذا نخورید زیرا در این صورت بقیه روز شما نیز احساس عجله خواهید داشت. به یاد داشته باشید، شما همان چیزی هستید که می‌خورید، بنابراین مراقب آنچه در بدن خود می‌گذارید، به خصوص اول صبح باشید.

خیلی‌ها می‌گویند که «برای همه اینها صبح وقت ندارم، من خیلی سرم شلوغ است.» نکته اصلی این است که شما کنترل سرعت زندگی خود را در دست بگیرید و خود را آماده کنید تا بتوانید روز پرمشغله اما موفقی در پیش داشته باشید.

احساس نکنید که مجبور هستید همه اینها را یکباره انجام دهید. می‌توانید فقط با یک عادت شروع کنید - مثلا پیاده‌روی صبحگاهی یا ورزش - سپس وقتی آن عادت را ایجاد کردید، می‌توانید عادت دیگری مانند تمرین سکون یا یک صبحانه سالم اضافه کنید. به این حالت انباشتن عادت یا لنگر انداختن عادت می‌گویند و راه خوبی برای شروع است.

برنامه‌های صبحگاهی خود را غیرقابل مذاکره کنید: آنها را در دفتر خاطرات خود قرار دهید، هیچ جلسه‌ای را در این فرصت‌های صبحگاهی رزرو نکنید، در مقابل وسوسه چک کردن پیام‌های خود در اولین باری که از خواب بیدار شدید مقاومت کنید. هدف این است که این عادات سالم و لذت بخش را در برنامه صبحگاهی خود بگنجانید زیرا اگر بتوانید صبح را برنده شوید، روز را نیز برنده پیش خواهید برد.


سلماز افتخاری   — کارشناس ارشد کسب و کار
من مسیرهایی که کسب و کارها در حال طی کردن هستند را پوشش می‌دهم تا برای کارآفرینان جوان،‌ الگویی قابل دسترس باشد.

در ادامه بخوانید

WOMENLO Inc.

Is an Iranian media outlet that focuses on business, investment, technology, entrepreneurship, leadership, and women's lifestyles.

 

“Twenty-five years since the adoption of the Beijing Declaration and Platform for Action, progress towards equal power and equal rights for women remains elusive. No country has achieved gender equality, and the COVID-19 crisis threatens to erode the limited gains that have been made. The Decade of Action to deliver the Sustainable Development Goals and efforts to recover better from the pandemic offer a chance to transform the lives of women and girls, today and tomorrow” said UN Secretary-General António Guterres. see The World’s Women 2020: Trends and Statistics.
© 2023. Powered with ♥ by Womenlo Media.